Apple 3. Çeyrek (2013) Sonuçlarını Açıkladı (Analiz)

Apple düzenlediği basın toplantısı ile 2013 yılına ait 3.çeyrek mali sonuçlarını açıkladı.

2013 Q3 Satış ve Net Kâr Rakamları

iPhone 3. çeyrekte 31Milyon adet satıldı
iPhone 3. çeyrekte 31Milyon adet satıldı

Yapılan açıklamaya göre Apple 2013 yılının üçüncü çeyreğinde 35.3 milyar dolar satış yaptı ve bu satışlardan 6.9 milyar dolar net kâr elde etti. Bu da yaklaşık yüzde 20′ lik bir orana denk geliyor ki gerçekten saygı duyulacak bir oran.

Geride bıraktığımız yıl aynı dönemde açıklanan rakamlara göre Apple, 35 milyar dolar gelir ve 8.8 milyar dolar net kâr elde etmişti, yani karşılaştırdığımızda sadece %1 ‘lik bir artış var. Bir önceki çeyreğe göre ise satışlar yaklaşık yüzde 20 oranında düşmüş durumda. Bunu da tüketicilerin IOS 6 ve iPhone 5 konusunda yaşadığı hayal kırıklığının bir yansıması olarak yorumlayabiliriz. Eylül ayında lansmanı yapılacak iPhone 5s’ in beklentileri karşılıp karşılamayacağı ve Apple ‘ın yılı nasıl bitireceği merak konusu. Apple ‘ın bu konudaki beklentileri ise şu şekilde; dördüncü çeyrekte 34 – 37 milyar dolar arası satış yapmayı hedefliyorlar.

Hangi ürün ne kadar satıldı ?

35+ milyar liralık satış hangi ürünün ne kadar adet satışından gerçekleştiğine bakarsak, tabi ki başı. 31.2 milyon adet ile iPhone çekiyor. İlk kez yıldan yıla düşüşün gözlemlendiği iPad satışlarında ise satış gerçekleştirilen ve geçen yıl aynı dönemde 17 milyon olan rakam bu çeyrekte 14.6 milyon rakamına düştü. Aynı zamanda 3.8 milyon Mac satışı gerçekleştirildi.

Apple her ne kadar iPad satışlarında bir sene öncesine göre düşüş yaşanmış olsa da yine de mevcut iPad kullanıcıların uygulama ve medya uygulamaları satın alımlarında Apple ‘ın en gözden müşterileri.

Avrupa ve Asya ‘nın Apple’a olan ilgisi azalıyor

Açıklanan raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise ucuz Android telefon penetrasyonunun gittikçe arttığı Avrupa ve Asya bölgelerinde, Apple ‘ın satışlarının düşmeye devam etmesi.

Bu ve buna benzer rakamları aşağıdaki rapordan inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *