Aras Kargo GM, Acıbadem Şubesinin Hatasını Telafi Etti

Hepsiburada.com ‘dan yaptığım alışveriş sonrası Aras Kargo ile yaşadığım problemleri bir önceki yazıda anlatmıştım. Bu yazıda da yazıyı sosyal ağlarda paylaştıktan sonra yaşanan gelişmeleri anlatıcam.

Yazıyı twitterda yayınladıktan sonra 10 dakika içinde hem hepsiburada hem de Aras Kargo ‘nun twitter destek hesaplarından geri dönüş aldım, iletişim bilgilerimi isteyip, konu ile ilgileneceklerini söylediler.

Ertesi gün (cumartesi) Aras Kargo genel müdürlükten arayıp problemle ilgili detayları okuduklarını ve yaşadığım problemden kendi politikalarının değil şubelerinin sorumlu olduğunu söylediler. Yani özetle Aras Kargonun anlaşma gereği ürünü daire kapısına kadar çıkarmak zorunlulukları varmış. Müşterilerinin kendileri için değerli olduğunu söyleyerek konuyu şube ile konuşacakları ve gerekli yaptırımları uygulayacaklarını söylediler.

Pazartesi günü tekrar aradılar ve Aras Kargo Acıbadem şubesine gerekli uyarılarda bulunduklarını ve daimi müşteri memnuniyeti sağlayabilmeleri açısından böyle bir hatayı tekrar etmemeleri için telkinlerde bulunduklarını söylediler. Şubeden bana özür ziyareti ve telefonu geleceğini eklediler. Bugün cumartesi olmasına rağmen henüz bir geri dönüş olmadı ama artık çok da önemli değil.

Hepsiburada.com genel müdürlüğünden de hafta içi bir arama geldi ve konuyu araştıracaklarını söylediler.

Aras Kargo genel müdürlüğüne bu işi takip ettikleri ve Acıbadem şubesine gerekli uyarılarda bulundukları için teşekkür ederim. Olayın gerçekleştiği gün beni en çok rahatsız eden şey “sizi şikayet edicem” dediğimde şubedeki kadının ses tonundaki rahatlama olmuştu. Çünkü kendisi nihayet bu telefon görüşmesinin biteceğini ve bu işin nasıl olsa takip edilmeyeceğini, özetle bu durumdan kurtulacağını düşünüyordu. Aras Kargo genel müdürlüğü eğer bana aktardığı gibi şubeye gerekli uyarılarda bulunmuşsa en azından Acıbadem şubenin bir süre hizmet kalitelerinde iyileştirmeye gideceklerini ve benim yaşadığım sıkıntıyı başka insanlara yaşatmayacaklarını umuyorum.

Özet olarak ürün satın aldığınız e-ticaret firması kargo şirketleri ile kapıya teslim etmeleri şeklinde anlaşıyorlar. Eğer  ürünü getiren kargo şirketi benim yaşadığım şekilde ürünü kata çıkarmayı reddederse kendilerine  uygun bir dille yapmak zorunda olduklarını söyleyin, yine ısrar ediyorlara genel müdürlüğe şikayet edin. Aras Kargo gibi sorumluluk sahibilerse aksiyon alacaklardır diye tahmin ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *