AT&T Vakaları: iPhone Kullanıcıları Rahatsız

Biliyorsunuz AT&T firması Apple ‘ın iPhone ürününün Amerika’daki tek kontratlı satıcısı.  Bu cihazın Amerika ‘da ulaştığı müthiş satış rakamları sayesinde Amerikalı operatör çok para kazanmış olsa da, aynı zamanda ciddi problemler de yaşıyor.

Geçtiğimiz sene iki arkadaşım LTE ile ilgili çalışmaları sebebiyle Amerika’daydı. Oturdukları mekanda Napervilleli gençler ile konuşmuşlar. İstisnasız her genç AT&T ‘in data performansından şikayetçiymiş.  iPhone’ un çok yayılmasından sonra bir anda fırlayan mobil data kullanımı karşısında  AT&T networkü  yetersiz kaldı.

Hukusal açıdan da AT&T,  iPhone kullanıcıları ile karşı karşıya geldi. 2009 yılında açılan bir davada AT&T kanuni olmayan bir şekilde data kullanımından vergi almakla suçlandı. Mahkeme sonucunda AT&T başvuran kullanıcılarına farklı geri ödemeyi kabul etti.

AT&T ciddi anlamda kötü bir üne sahipken ardından yeni bir olay daha patlak verdi.  İddiaya göre Amerikalı operatör iPhone kullanıcılarından daha fazla ücret alıyor.  AT&T bu ücretlendirme sonucunda yaklaşık 20 milyon iPhone ve iPad kullanıcısından ayda 10-15 $ daha fazla kazanıyor bazen bu rakam yüzde 300lük bir orana erişebiliyor.

Avukatlar bu sonuca yaptırdıkları testler sonucunda ulaşmışlar. Yeni alınmış bir iPhone ‘da mobil data kullanımı yapacak bütün uygulamarı kapattıktan sonra 2 hafta boyunca hiç kullanmadan bırakmışlar ve ay sonunda faturada 35 farklı işlem için ücret alındığı görülmüş.

AT&T ise iddianın asılsız olduğunu söyledi. Yaptıkları açıklamaya göre bu data kullanımı işletim sisteminin arkaplanda çalıştırdığı işlemlerden kaynaklanıyor ve bunlardan ücret alınması yasa dışı değil.

 

Olay AT&T ‘nin açıkladığı gibi de olabilir ancak zaten imajı kötü durumdayken bir de böyle bir iddia ile karşı karşıya kalmak Amerikalı operatör için hiç de iyi olmadı. Verilecek karara göre şirket müşterilerine yeniden bir ödeme yapmak zorunda kalabilir.

One thought on “AT&T Vakaları: iPhone Kullanıcıları Rahatsız

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *