Avea Anadolu’daki Girişimcileri Destekliyor

Geçtiğimiz haftalarda Avea ‘nın davetlisiydik. Avea ‘nın yeni sosyal sorumluluk projesi “Memleketim Anadolu, İşim Teknoloji” blog yazarlarına tanıtıldı. Hatırlarsınız daha önceki bir yazıda Avea ‘nın Ümraniye ‘de kurduğu kuluçka merkezinden ve girişimcilere sunduğu fırsatlardan bahsetmiştim.  Bu sefer bu destek (hatta daha fazlası) Anadolu ‘da iş yapan ve yine Anadolu ‘da istihdam sağlayacak girişimcilere veriliyor.

Avea, Anadolu’da kalkınmada dezavantajlı bölgelerde mobil uygulama geliştirmeye yönelik projesi ile  iyi eğitim almış gençlerin bu yetkinliklerini Anadolu’ya değer katacak şekilde kullanmalarına olanak tanıyacak yeni bir “girişimcilik platformu” kuruyor. Bu proje ile  kalkınmada dezavantajlı bölgelerde mobil girişimciliği teşvik etmeyi hedeflediklerini söylüyorlar. Bu anlamda projeye kalkınmada en dezavantajlı illerin yer aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nden başlamışlar.

Türkiye ‘de son 5 yılda ciddi anlamda girişimcilik bilincinin yayılmasına yönelik çabaları görüyoruz. Milli eğitim müfredatına girişimcilik dersinin girmesinden tutun, kendini girişimci yetiştiren üniversite veya eğitimci olarak konumlandıranlara, verilen teşvik ve hibelere kadar hem devletin hem de özel sektörün bu konuda önemli çalışmaları var. Süreklilik sağlandığı takdirde bu çabaların güzel geri dönüşlerinin olacağına inanıyorum. Ancak burada önemli bir nokta var, ne yazık ki girişimcilik konusunda Anadolu, İstanbul kadar bilinçli ve motive değil.  Ben Ankara ‘da üniversite okumuş, hem öğrencilik yıllarında kulüp faaliyetleri hem de iş hayatında çeşitli vesilelerle Anadolu ‘nun birçok şehrindeki üniversitelerle iletişimde bulunmuş biri olarak söyleyebilirim ki Anadolu ‘da bilinçlendirilmeyi, yönlendirilmeyi bekleyen ciddi bir potansiyel var ve bu insanlar hem öğrenmek  hem de öğrendiklerini paylaşmak istiyorlar.  Bu noktada Avea ‘nın Anadolu’ ya yönelmesinin çok doğru bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bu destek programı ile ilgili önemli ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

  • Mobil ve telekom teknolojileri kullanılarak proje geliştirilmesi isteniyor.
  • Projelerin, hitap  edeceği topluluğun sesini dinleyen; o toplulukta iş geliştirme için o bölgede gerekli altyapıyı sağlayan bir yaklaşım sergilenmesi ve  projelerin bölgesel problemlere çözüm olabilecek şekilde geliştirilmesi isteniyor.
  • Üniversitelerin son sınıflarında, yeni mezun veya hali hazırda bir işe başlamış girişimci adaylarının başvurma hakkı var.  Yaş sınırı 29’a kadar.
  • Haziran’ın ilk haftasında  iş fikirleri ve proje konseptleri içerisinden 25 tanesi seçilecek ve seçilen projelere 1 ay süresince online iş planı danışmanlığı hizmeti verilecek. Temmuz’un son haftasında ise bu projeler arasından maksimum 10 tanesi seçilecek ve seçilen projeler bölgede kurulan yeni kuluçka merkezinde her türlü alt yapıdan yararlanabilecekler.
  • Eğer proje Avea’nın iş modeli ile uyuşuyorsa, ürün ve hizmet satın alma garantisi veriyorlar.

Başvuru formu ve daha fazla bilgi http://www.aveaisimteknoloji.com/ adresinde.

Özel not:

  1. Avea ve Excel, çok sıcak  ev sahibi, davetler çok samimi bir ortamda geçiyor hatta bu sebepten dolayı akşam geç saatlere kadar devam ediyor ve yine bu sebepten de çok yoruluyorlar. Hem teşekkür ediyor hem de özür diliyoruz kendilerinden 🙂 Etkinliğin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.
  2. Avea ‘nın terası ve özellikle manzarası çok güzel. Önümüzdeki sezon başka vesilelerle de kullanabilmeyi umut ediyorum:)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *