Bilişim ve Telekomun Türkiye Ekonomisine Katkısı Konferansından Notlarım

Bilişim ve Telekom Türkiye'ye Değer Katıyor
Bilişim ve Telekom Türkiye’ye Değer Katıyor

06 Haziran 2013 günü turk.internet.com ‘un düzenlediği “Bilişim ve Telekom’un Türkiye Ekonomisine Katkısı” konferansına katıldım. Telekom sektöründen değerli konuşmacı ve katılımcıların olduğu bir etkinlikti. Konuşmacılar için bu linke bakabilirsiniz

Özellikle öğleden sonraki sektördeki Ar-Ge ve Siber Güvenlik konularını kapsayan panel dikkatimi çekti. Oradan bir kaç not paylaşmak istiyorum. 

  • Serhat Özeren (Internet Geliştirme Kurulu) ve Selçuk Korkmazer (TIB) , Siber Güvenlik İnisiyatifi ve yakında gerçekleştirilecek toplantısından bahsetti (10 Haziran 2013 Pazartesi Sabahı) Kısaca SGİ ; artan siber saldırılara karşı  İnternet Geliştirme Kurulu başkanlığında kurulan bir organizasyon. İnisiyatif, güvenlikle ilgili olan kurum ve şahısları bünyesinde toplayarak istişare toplantıları düzenliyor. Bu kurumlar Sivil Toplum Örgütleri (STK)lar, İnternet Servis Sağlayıcılar (ISP), Danışmanlık firmaları, Teknoloji firmaları, Çeşitli servis sağlayıcılarından oluşuyor. Toplantıların medya, akademisyenler gibi diğer paydaşlarla süreceği de raporlanıyor. Bu inisiyatife davet edilen blog yazarları da mevcut.
  • Ar-Ge panelinde Prof. Dr. Kerem Alkin moderatörlüğünde Netaş ‘dan Öner Tekin, Argela ‘dan Bülent Kaytaz, Alcatel-Lucent ‘den Cumhur Menteş katıldı. Türkiye ‘de telekom sektörünün bu önemli oyuncuları neden ar-ge yaptıklarını, ne tarz zorluklarla karşılaştıklarını anlattılar.

NOTLAR;

  • Türkiye her sene yaptığı ihracattan kilogram başına 1.47 dolar kazanıyorken, yaptığı ithalata da kilogram başına 3 dolar ödüyor. Aradaki bu fark dış ticaret açığımızı oluşturuyor.
  • Fikri mülkiyet üretemediğimiz sürece yüksek lisans bedelleri ödemeye mahkumuz. Amerika ‘da şirketler patent hakları için çok radikal adımlar atıp, büyük satın almalara bile gidebiliyorlar. Google patentleri için Motorola’ yı satın aldı gerekirse biz de silikon vadisinden şirket satın almalıyız.
  • Bilişim teknolojilerinde üretimin en önemli ayağı bilgi ve yetkinlik. Bu sebeple beyin göçü durdurulmalı hatta tersine beyin göçü sağlanmalı

Konferansla ilgili daha detaylı incelemelere Ekin ‘in yazısından ya da turk.internet.com ‘un
haberinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *