Çankaya Üniversitesi Eğitimi ve Öğrenci Arkadaşlara tavsiyeler.

Daha önce bahsettiğim gibi Alcatel-Lucent Telecommunication Network Knowledge Junior Certification eğitim programı sebebiyle 19 Mart günü Çankaya Üniversitesindeydik. Ankara ‘da nispeten serin ve güzel bir hava vardı. Eğitimi üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirdik. 500+ kişilik salon haftasonu olması sebebiyle dolmadı ancak sabah alınan kayıtlara göre 75 kişilik bir katılım oldu. Açıkcası beklentilerimin de gayet üstündeydi. Bugün (20 Mart Pazar) IPTV gibi güncel ve popüler bir konunun anlatılacağını düşünürsek katılımın daha da artacağını düşünüyorum. Açıkcası haftasonu teknik bir eğitim için bu kadar öğrencinin heves edip gelmesi bile gayet takdire şayan. Emek vermek çok önemli. Gelen arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.

Sunum başında video izlenirken ben de salonu çektim.

 

Söz verdiğim gibi sunumu slideshare hesabıma yükledim. Oradan download edebilirsiniz.

Sunuma gömülü videoların linkileri ise aşağıda:
History of The Internet:  http://www.youtube.com/watch?v=9hIQjrMHTv4
How The Internet Works in 5 Minutes: http://www.youtube.com/watch?v=7_LPdttKXPc


Dün seminer arasında bazı arkadaşlara söylediğim tavsiyelerimi buradan tekrar etmek istiyorum.

  1. Eğer Alcatel-Lucent gibi kurumsal ve uluslararası bir şirkette çalışmak istiyorsanız, İngilizcenizi muhahkak geliştirmeniz gerekiyor. İş hayatında hem iletişim hem de bilgiye erişme konularında İngilizce çok gerekli.
  2. Bugün bilginin her saniye arttığı ve sürekli yeni özellikleri geliştirildiği bir dünyadayız.  Nerede çalışırsanız çalışın kendini her zaman güncelleyen, geliştiren biri olmaya gayret gösterin. Okumak, araştırmak ve yeni şeyler öğrenmekten zevk almaya çalışın. Okul dersleri her ne kadar iş hayatına direk teknik bilgi sağlamıyor olsa da bizlere öğrenmeyi öğretiyor. Emek verin ve notlarınızı hakederek alın. Tecrübe çok büyük faktör ancak iş hayatımızda  en büyük yardımcımız bilgiye çabuk erişebilme, onu anlayabilme ve sunabilme yeteneğimiz olacak.
  3. Çok önemli ve ihmal edilen bir konu ise çevre. Çevrenizi mümkün olduğunca geniş tutmaya çalışın. Online ve offline ortamlarda size yardımcı olacak bir sürü araç ve etkinlik var. İş hayatından insanlarla ve henüz eğitim döneminde olan öğrencilerle tanışın. Etkinliklere, eğitimlere mümkün olduğunca çok katılmaya ve oralarda aktif olmaya özen gösterin. Hatta mümkünse etkinlik düzenleyen, davet edenlerden olmaya çalışın.

Özel teşekkür:

Organizasyon sırasında bizimle yakından ilgilenen Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölüm Başkanımız Sayın Doç. Dr. Celal Zaim Çil ve öğretim görevlisi Mr. Yrd. Doç Dr. Klaus Werner Schmidt ‘e buradan şükranlarımı sunuyorum. Yemek esnasında Çin Devleti ve nükleer santraller konusunda doyurucu bir sohbet yaptık. Ayrıca etkinliğin öğrenci topluluğu ayağını yöneten ve çok büyük emek harcayan Eren’e , beni orada bir dakika yalnız bırakmayan Meriç, Murat ve Harun’a da çok teşekkür ederim.

 


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *