Dikkat Edilmesi Gereken 10 Mobil Pazarlama Gerçeği

Bir mobil pazarlama ajansının sayfasında böyle eğlenceli bir yazı görünce, ben de keyfe geldim, Türkçe ‘ye çevirerek, bir de altına iki satır benden ekleyerek, fazla çayın da etkisiyle eğlenerek bir yazı yazdım. Eklemek istediğiniz şeyler varsa çekinmeyin, yorum olarak ekleyin.

1. You never have a second chance to have your best first impression. (Push SMS) / En iyi ilk izleniminizi bırakabilmek için ikinci bir şansınız daha olmaz

“Mobil platformlar üzerinden gerçekleştirilen kampanyanın geri dönüş oranlarının, diğer mecralar üzerinden yürütülenlere kıyasla çok daha fazla olduğu görülüyor dediklerini duyduk. E hadi o zaman adam başı şu kadar para ödeyip, bulk bulk sms atalım, bakalım neler olacak” demeden önce amacınızı ve mesajınızı iyi belirleyin. Bir kere dikkat çekemediyseniz yaptığınız yatırıma karşılık aldığınız geri dönüşler azalacak

2. You should have a mobile promo “bible”  if you want to succeed in the most effective way of promotions.(Mobile Promotions) / Reklamlarınızdan, promosyonlarınızdan en verimli şekilde yararlanmak istiyorsanız, bir mobil reklamcılık İnciliniz olmalı

 

Kuran mı deseydim? Başucu referansınız, yol göstericiniz işte :) Bir strateji kurmadan, kurgulamadan, bodozlama sms satın alarak mobil kampanya yapmayın. Bu konuda uzmanlığı olanlara danışın. Başarılı örnekleri taklit edin.

3. Targeted messaging should include a clear “Call-to-Action” text if what you really expecting from consumers is “Action”. (Targeted SMS) / Eğer tüketiciden bir aksiyon almalarını bekliyorsanız, hedefli mesajınız net bir “Call-to-Action” yazısı içermeli

Zaten neden beklemeyesiniz, telefonların kullanım alışkanlıkları, direk ve izinli!! pazarlama yapabiliyor olmanız sebebi ile iletilen pazarlama mesajının aksiyona en çok dönüştüğü en nadide mecra olması, bir de o aleti elinde tutan kişinin lokasyonunu, demografik özelliklerini biliyor olmanız. Sizin dükkana yakınsa söyle indirim var diye hatta daha derinlere inebileceğin servisler de var.

App tabanlı düşündüğümüzde; araştırmalar akıllı cihazlar üzerinden yapılan her 10 aramadan 8-9 ‘unun aksiyona dönüştüğünü söylüyor. Nihayetinde arama aksiyonunu başlatan, müşterinin kendi ihtiyacı ve iradesi, bu sonuç makul. Diğer yandan bir kullanıcı mesela bir sadakat uygulamasını kendi iradesiyle indirip, beklediği içeriğe ulaşıp, kullanmaya devam ediyorsa (yani o uygulama başarılıysa, ölçümleme sayfasında kullanıcıları hakkında güzel oranlar varsa) onlara push edeceğiniz aksiyon direk satın alma bile olabilir. Çok güzel projeler var bu konuda.

4. If you are doing something on Mobile, advertise on Mobile. (But if you are so rich, why not have a TVC to promote the app itself.) (Mobile App Advertising) / Mobilde birşey yapıyorsanız, mobilde reklam verin ya da zenginseniz bir TV kanalına uygulamanızın reklamını yaptırabilirsiniz.

Hatta en iyisi siz kendi kanalınızı kurun :) Şaka bir yana ilgili ve yüksek bir trafik, kullanıcı deneyimine uygun kurgulanmış medya planlama uygulamanızı baya popüler yapabilir. Herhangi bir internet kampanyası için TV hala uçurucu etki yapıyor. Sosyal medya ile data toplayın, telefonlarda aksiyon aldırın. Mobile First bir kurgunuz olsun falan …

5. “If” you are planning to have a mobile app (Nah, scratch it!); if you are planning to have a mobile app, “when” you are having your mobile app developed, make sure it is a perfect utilization of marketing guys as well as genius developers! (Mobile App Development) / Bir mobil uygulama yapmak istiyorsanız, pazarlamacılar ile uygulama geliştiriciler arasında mükemmel bir uyum / alışveriş / çalışma olduğundan emin olun.

Para harcayıp geliştiriyorsunuz, sonra reklam yapıyorsunuz, diyelim ki indirdiler, kullanmaya devam etmelerini sağlamak için ya da sizin istediğiniz aksiyonları alabilmelerini sağlamak için kullanıcı deneyimi, uygulamanın sağladığı fayda ve içerik konularını en baştan iyi çalışın. Zaten pazarın ihtiyacı ve kullanıcı segmentlerini iyi analiz etmeden büyük hayallere girmeyin. Bu iki ekibin gerçekten Voltran’ı oluşturmasını istiyorsanız aralarına technomarketer bir profil koyun ya da öyle bir tip serpiştirin [öhöm :) ]

6. When you have a mobile app, please don’t forget it is NOT a browser page. It is an “App” for God’s Sake! (Mobile App Design Principles). / Mobil uygulamanızın bir tarayıcı sayfası değil, bir uygulama olduğunu unutmayın (Tanrı aşkına!)

Hakkaten, tanrı aşkına dostum ! Cihazın ekran, tuş gibi fonksiyonlarından tut, kullanıcının parmak büyüklüğü, uygulamanın kayıt olma formundan, hangi fonksiyonun nerde duracağına kadar herşeyin bir mobil uygulama tasarlıyor gibi tasarlanıyor olması lazım. Webden hatta baskıcılıktan kalma alışkanlıkların üzerine yeni bir disiplin inşa etmeniz gerekebilir. Bir de herşeyi hazır bir ürünle değil değer vaadini en azından temel fonksiyon seviyesinde sağlayan bir MVP halini bolca test edin, kullanıcı tepkilerini gözlemleyin. Herhangi bir kullanıcı her yerde ama biraz daha ileri seviye kullanıcıların bulmak istiyorsanız Mobil Istanbul’ a katılın.

7. Are you even aware that your target audience is checking your Social Media posts mostly on their Smart Phones? Let’s face it; Mobile is not as easy and as convenient as Web. What are you doing about it? (Mobile Social Media Strategy) / Farkında mısınız hedef kitleniz sosyal medya gönderilerinizin çoğunu akıllı telefonları üzerinden kontrol ediyor. Kabul edelim mobil, web kadar kolay ve uygun bir mecra değil, bu hakkında ne yapacaksınız?

Ne yapacaksınız ? Sosyal medya bir kısım insan için çiçek, böcek, güneş, bulut, hava, su, kedi, bebek paylaşılan bir yer ama bir mesajı iletmek ya da bir servisi satmak istediğiniz hedef kitlenizin de bu insanların arasında olduğunu unutmayın. Öyleyse bu mecrayı ürün ve marka bilgilerini paylaşmak için de muhakkak kullanmalısınız ama mobile uygun kurallarla.Bu da ilk başta sosyal medya paylaştığınız içeriğinizi gözden geçirmeniz gerektiğini gösteriyor. Özetle mobilde sosyal medya demek resim, video ve net bir text demek. Mobil kullanıcıların sosyal medyada neyi daha çok tükettiğini anlamak için 5N1K analizimize göz atabilirsiniz.

8. With a blink of an eye, the mobile media will be bigger than all the other media channels together. What are the means (i.e. apps or plastic papers which are updated on the go) of your existence in this giant environment? / Göz açıp kapatıncaya kadar, mobil medya diğer bütün medya kanalarının toplamından daha büyük olacak. Bu büyük ekosistemde siz mevcudiyetinizi hangi araçlarla sağlayacaksınız?

Türkiye ‘de tüm dijital reklam harcaması 1 milyar lira civarında olduğuna bakmayın, yurtdışında sadece mobile harcanan para bunun çok çok üzerinde ve giderek de artıyor ve araştırmalar mobilin diğer bütün medyalardan daha büyük olacağını söylüyor. Çünkü mobil cihazlar her an yanımızda ve her şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Mobil cihazlar derken sadece akıllı telefonları düşünmeyin, tabletler, yeni yeni hayatımıza giren giyilebilirler ve IOT ile internete çıkacak olan bütün herşey, bir şekilde etkileşim ve aksiyon potansiyeli anlamına geliyor. Peki siz bu işin neresinde olacaksınız? Nereye ne kadar harcayacaksınız? Bir yayıncı ya da eticaretciyseniz, mümkünse bir uygulama yazdırarak başlayın ve değişik reklam modelleri deneyerek ya da farklı deneyimler, erişilebilirlik sunarak satışlarını arttırmayı deneyerek başlayın.Diğer cihazların penetrasyonları arttıkça o kanallar için neler yapabileceğimizi de konuşmaya başlarız.

9. Would you like your mobile app to be downloaded (no, actually to come pre-installed) in 20 million devices? Of course you would, right? Then do as Lufthansa did and leave noticeable footsteps on the digital universe. / Mobil uygulamanızın 20 milyon cihaza önceden yüklenmiş bir şekilde gelmesini ister miydiniz ? Tabiki isterdiniz! Öyleyse Lufthansa ‘nın yaptığını yapıp ve dijital evrende farkedilebilir ayak izleri bırakın.

 Bazı havayolları şirketleri farklı mobil cihazlara farklı içerik deneyimi sunuyorlar, mesela Lufthansa ‘nin iPad uygulaması gibi. Uçuş sırasında bu uygulamayı kendi tabletinize indirebiliyorsunuz ya da zaten kendi eğlence sistemlerinde önceden yüklenmiş şekilde geliyor. Bir de akıllı telefon üreticileri ile böyle iş birliklerine gidilebilir. Cihazların da satış arttırabilmek için farklılaşabilecekleri önemli noktalardan bir tanesi barındırdığı uygulamalar, dolayısı ile vaat ettiği deneyim.

10. Wireless is winning all fights wherever the battle is. Mobile devices are wireless payment and communication means via M2M (Machine to Machine) networks. What is your brand’s side in this battle? / Kablosuz teknolojiler her türlü dövüşü kazanıyor. M2M ağları sayesinde, mobil cihazlar kablosuz ödeme ve iletişim ağlarına dönüşüyor. Siz bu mücadelede hangi taraftasınız?

Cihazlarımız üzerinden alışveriş yapmak çok keyifli ama unutmamak gerekir ki bu hala yüzde 10 ‘luk bir penetrasyona sahip ancak diğer yandan mobilin ticarete karıştığı nokta sadece bir uygulama üzerinden istenilen ürünü adresinize sipariş etmekten ibaret değil.  Ödeme sistemleri, mağaza için tanıma sistemleri, sadakat uygulamaları derken alışveriş esnasında müşteri ile etkileşim çok başka yerlere gelmeye başladı. Her yer kablosuz ağ, her yer data ve bu teknolojiler tüketicileri daha yakından tanıdıkça, onlara özel teklifler ve kolaylıklar sunma imkanları artacak. Markanız bu teknolojilerin tüketicilere vaad ettiği deneyimden muhakkak faydalanmalı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *