Dubai Gezisi Notları

Daha önce konuk yazarımız Tevfik Şahin BAE gezisinde Abu Dabi ve Dubai anılarından bahsetmişti. Geçtiğimiz ay ben de Dubai ‘de geçirdiğim 2-3 günden sonra bazı eklemeler yapmak istedim. İzlenimlerimi üç bölüme ayırdım.

  • Günlük Yaşam
  • Yapı ve Endüstriyel Gelişim
  • Turizm

Günlük Yaşam

  • Öncellikle sıcak. Hava gece yarısında bile serinlemiyor. Dışarıya çıktığınızda serin bir hava beklersiniz ya burada onu beklememeye alışıyorsunuz. O güzelim mekanlarda açık havada oturayım diye heves edebilirsiniz ama mümkün değil. Sonbahar ve kış aylarında belki güzel olabilir

rain in dubai

  • Türk dostu olup olmadıklarından emin değilim ama genel olarak ortadoğuda Türk dizileri nin sevildiğini biliyoruz.. (Burada tanıştığımız Fas’lı bir arkadaş, Fas televizyonlarında yayınlanan dizilerin 3’de 1’i Türk dizileri demişti) Dubai’ de Muhteşem Yüzyıl dizisini çok seviyorlar. Yol boyunca dizi karakterlerinin posterleri, şehrin aktif yerlerinde bilboardlarda dizinin posterleri var.
  • Havaalanına ilk geldiğimizde memurlardan biri ile bir sıkıntı yaşadık. Biraz yüksek sesli konuştuğumuz için bize elleriyle sus ikazı yaptı, dik dik baktı. Bir arkadaşımızı da pasaport kontrolüne almadı, arkadaş başka gişeye geçmek zorunda kaldı.
  • Emirliğin yerli erkekleri beyaz renkte “dishdash”, kadınları ise siyah renkte “abaya” denilen kıyafetler giyiniyor. Alışveriş merkezlerinde bu burka benzeri abalarla gezen kadınlar gördüm ve açıkcası Türkiye’de çarşafla gezen kadınlar gibi kırılgan ve 2. sınıf hissetmediklerini farkettim. Gayet kendinden emin hatta bağzısı! eğitimli görünüyorlardı. Dubai ‘de devlet şirketlere çalışanlarının belirli bir oranı bu yerel kıyafetleri giydiği takdirde bazı teşvikler / muafiyetler veriyormuş. Bunun haricinde günlük hayatta ve özellikle gece hayatında daha batı görünümlü Araplar’a da rastlamak mümkün. Klişe belki ama hep söylenen “Bazı Araplar çok tarz”
  • Ülke gayet “çok kültürlü”, sadece Güney Asya ve Araplar değil özellikle Avrupa’dan da çok sayıda insan gelip burada yaşamını sürdürüyor. Hizmet sektörünün en alt seviyesinde Güney Asya ve Hintliler çalışıyor ama sadece orada değiller, daha entellektüel yerlerde de varlar. Halkla ilişkiler sektöründe çalışan Hintli bir hanımefendiye buraya göç edip burada yaşamak zorunda olmaktan mutsuz değil misin diye bir soru sorduğumda biraz kırıldı. “Biz fakir değiliz, sadece artan bir nüfus problemimiz var. İnsanlar daha yeşil ve daha az kalabalık yerlere göç ediyorlar. Bu sadece bizim burada değil dünyanın her yerinde böyle” şeklinde cevap verdi.
  • Ekonomik olarak daha alt gelir seviyesindeki insanlar için bunu söyleyebilir miyim emin değilim ama şehirde biraz gezince sanki bu insanların derdi yokmuş hissine kapılıyorsunuz. Sanırım para var huzur var ve siyasetle de çok fazla ilgilenmek zorunda olmadıkları için kafaları rahat. Şeyh Maktum’ u seviyorlar. Şeyh de sizin için çalışıyoruz imajını her türlü medya aracından insanlara yayıyor. Dubai ‘nin yerlisi olmayanlar bile bir şekilde orada yaşamayı seviyor.

2. sayfa -> Yapı ve Endüstriyel Gelişim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *