E-Ticaret Sektöründe Başarılı Olmak Kolay mı?

eticaretÖmer Enis Şen ‘in benzer başlıklı yazısını okuduktan sonra uzun zamandır yazmak istediğim konu ile ilgili ben de naçizane görüşlerimi belirtmek istedim. O yazıda Türkiye ‘de ki e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan insanların davranış şekillerinden bahsedilmiş ve müşterinin dikkatini çekmenin, ziyareti satışa döndürmenin, sadakatinin, memnuniyetinin sanıldığı kadar kolay olmadığı vurgulanmış. Tabi bir de operasyon verimliliği faktörü var.

Devam ediyorum …

Pazar payı ve tüketici tercihleri açısından;

Tüm dünyada ve Türkiye ‘de de pazar paylarına baktığımızda, çok büyük ve dominant bir yüzdeyi 1. ‘nin aldığı, bazen de 2. ile paylaştığını, diğer kalan kırıntılarla da geride kalanların ayakta kalmaya çalıştığını görüyoruz. Bu tablo tüketicinin satın alma psikolojisi ile ilgili. Tüketicinin karar verme süreci aslında tam bir kaos. Bu kararımızı verirken en ucuzu değil de en optimal olanı ya da daha doğrusu herkesin tercih ettiğini tercih ediyoruz. Yani bu da şu demektir çok büyük hatalar yapılmazsa oyuna ilk giren oyuncunun liderliği uzun süre devam eder.

Oyuna dahil olan yeni oyuncular, birşeyleri daha farklı ya da daha iyi yapmadıkları sürece, tüketicilerin karar verme sürecini daha kaotik hale getirmekten başka birşeye sebep olmazlar. Yani rekabet edelim, liderden pay kapalım derken aslında onun işini kolaylaştırırlar. Tüketici de kolay olanı yani sadık olduğu ya da en iyi gördüğü siteyi seçer.

Ticaretini yaptığınız ürün ve kurduğunuz organizasyon açısından;

Herşeyin içinde olduğu bir websitesi oluşturup düşük kar ve yüksek hacim hedefiniz varsa, şirketinizin sizi yarı yolda bırakmayacak sermayeye, operasyonel ve yönetimsel verimliliği sağlayacak kaliteli insan kaynağına sahip olması lazım.

Ya da niş bir alana yönelecekseniz, şu ana kadar girilmemiş ürünlere girmek ya da farklı bir hizmet oluşturmanız gerekecek. Amazon.com ‘un kurucusu yüce! Jeff Bezos ‘un bu konuda şöyle bir tavsiyesi var. Seçeceğinizin ürünün şu özellikleri taşıyor olması lazım;

  1. Anlaşılır olması (kitap, çay, kıyafet vb.)
  2. Stok ömrünün fazla olması (kitap, çay, kıyafet vb.)
  3. Kolay kargo edilebilir olması (kitap, çay, kıyafet vb.)

Ve bir de tabi ki mümkünse (eğer çok büyük bir operasyon ve hacim planlamıyorsanız) yüksek kârlı bir ürün olması 🙂 Ardından kaliteli içerik, doğru reklam ve müşteri memnuniyetini sağlamak gerekiyor. Yani başarılı olmak için sürekli ve entellektüel bir emek gerekiyor.

Son zamanlarda e-ticaret sektörünün başarılı iş adamlarının konuşmalarına denk geldiyseniz birçoğu başarılı bir e-ticaret girişimi için 100 binlerce lira/dolar sermayeye ihtiyacınız olduğunu söylüyorlar. İlk duyduğunuzda abartı gelmiş olabilir ama müşteri kazanmadan tutun, operasyonel mükemmeliğe erişilmesi, müşteri memnuniyetinin ve sadakatinin sağlanmasına kadar hep zorlu ve masraflı süreçleri bünyesinde barından bir iş bu.

Üreticiler, hali hazırda aktif ticaret yapanlar, hala online satış kanallarınızı oluşturmadınız mı?

Diğer yandan üreticiler ve hali hazırda aktif olarak ticaret yapanlar e-ticaret sektörüne girmek için o kadar da çekingen davranmamalılar. Nihayetinde yapacakları aslında yeni bir dükkan açmak, hem de nispeten düşük ilk ve operasyonel maliyetleri olan bir dükkan… Akarı, kokarı olmayan, milyonlara ulaşabilme potansiyeli olan yeni bir dükkan 🙂 Eminönü ve Aksaray’a daha çok tedarikçi bazen de girişimci olarak bu sektörde sık rastlıyoruz. E-ticaret zaten ticaret ile uğraşan ve operasyon (üretim, lojistik) ve müşteri yönetimi konularına hakim firmaların bazı teknik problemleri çözdükten sonra doğru online stratejiler belirlendiği takdirde gayet başarılı olabilecekleri bir alan.

Geçtiğimiz sene özellikle büyük perakende/tekstil markalarının e-ticarete ciddi bir şekilde girdiğini gördük ve bu yılın başında da başarı hikayelerini okumaya başladık. Türkiye ‘de tüketici güvenlik korkularını aşmaya başladı, bu sayede yapılan alışveriş ciddi anlamda çevrimiçi mağazalara kaymaya başladı. Bu yükseliş muhtemelen artan bir hızda devam edecek ve e-ticaret sektörünün hacmi de tatmin edici rakamlara ulaşacak. Bu sektör akıllı girişimciler için ciddi fırsatlar barındırmaya devam edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *