E-Ticaret Siteleri İçin Yeni Bir Ödeme Sistemi: Böl ve Öde

Geçtiğimiz aylarda Fulberta yeni bir ödeme sistemini duyurdu ve e-ticaret sitelerinin beğenisine sundu. Teknoloji olarak; bilinen sanal posların üzerine eklenen  yazılımsal bir üst katman sayesinde e-ticaret sitelerine ödeme aşamasında müşterilerine sağlayabilecekleri yeni kolaylıklar sunuyor.

‘Böl ve Öde’ bir alışverişte birden fazla kredi kartını kullanabildiğiniz ödeme seçeneğidir. Böylece, bir müşteri, tek kartının limitinin yetmediği bir alışverişte isterse birden fazla kredi kartını kullanarak ödeme yapabilir. Aynı zamanda bir grup müşterinin, birleşerek ortaklaşa ürün satın alabilmesini de sağlar. Alışveriş sepetine atılan ürünleri ortaklaşa satın almak için bir grup ile sosyal ağlar ve e-posta yoluyla paylaşım yapılır. Herkes kendi kredi kartı ile istediği oranda ödemeye katılabilir. Bunu yaparken her kişi kendi kredi kartından ürünün fiyatının bir kısmını ödeyebilir, kredi kartının sağladığı taksit ve puan seçeneklerinden de faydalanabilir. Yüksek fiyatlı ürün, ortak hediye, tatil paketleri, etkinlik bilet satın alımları vb. için idealdir. Mesela yeni evlenen çifte pahallı bir ev hediyesi almak istediğinizde birkaç arkadaş kredi kartlarınızı birleştirip satın alma yapabiliyorsunuz.

Sistem e-ticaret sitesinin sahip olduğu sanal POS’u kullanarak çalışır. Bu da site sahibi için ayrı bir avantaj. Bir alışveriş için POS üzerinden tek bir çekim yapmak yerine, müşteriden alınan birden fazla kart detayı ve her karttan ne kadar çekileceği bilgisini kullanarak, POS üzerinden işlemleri sırayla gerçekleştirir. Tüm ödemeler başarıyla gerçekleştikten sonra ödeme tamamlanmış olur. Bu ödeme seçeneğini sanal POS’u bulunan tüm e-ticaret siteleri, kolay API entegrasyonu ile sitelerine yeni bir ödeme seçeneği olarak entegre edebilirler. 3D Secure gibi yüksek güvenlik özelliklerini desteklemesi
de aranılan bir özelliktir.

Sistemin güzel bir özelliği kartlardan çekilen paranın doğrudan e-ticaret sitesinin hesabına aktarılmasıdır. Yani aslında ‘Böl ve Öde’ para transferinde aracılık yapmaz, böylece mağazalar bankaları ile yaptıkları mevcut anlaşma şartlarını korumaya devam ederler.

Böl ve Öde’ bir ödeme seçeneğidir. Bireysel veya grupça ödeme yapılarak alışverişe imkan sağlaması, hediye sitelerinin de kullanabileceği bir ödeme yöntemi olmasını sağlar. Ürünün satın alındığı e-ticaret sitesi tarafından teslimat yapılır ve ürünler gönderilir.

E-ticaret sitelerinin kredi kartı ile yüksek fiyatlı ürünleri de satabilmelerini sağlayan sistem, siteden yapılan alışverişlere sosyal paylaşım özellikleri de ekler. ‘Böl ve Öde’ bu özellikleri sayesinde, yapılan satış ile birden fazla müşteriye ulaşma imkanı da sunuyor.

Şu anda birkaç mobilya ve ev dekorasyon sitesinde yayında olduğunu biliyorum.  Özellikle bu gruptaki e-ticaret sitelerinin müşterilerine sunması gerektiği bir opsiyon olduğunu düşünüyorum. Hem ismi ve hem de sağladığı fonksiyon ile çok güzel kurgulanmış bir proje, emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Aşağıda Böl ve Öde için hazırlanmış eğlenceli tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Böl ve Öde from Fulberta on Vimeo.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *