Efsane Koç ile ilgili bir anı.

Geçen haftalarda FB Ülker – BJK Cola Turka  maçındaydık. (@Sinan Erdem Spor Salonu) Oturduğumuz yer oyuncuların hemen arkasında, 1-2 sıra yukarıdaydı. Oyuncuları çok iyi görüyorduk.

Basketbol ile ilgili olanlar bilirler, temel bir taktik vardır. Rakibin senin için dış tehdit oluşturmuyorsa, alan savunması yaparsın, içeriden 2 sayı bulmasını engellemeye çalışırsın. Ancak rakibinin dış atış tehdidi varsa, baskılı adam adam savunma yaparsın, şutörlerin pozisyonlarını zorlaştırırsın.

O gün BJK yağmur gibi üçlük atıyordu. Chatman, Cevher, Serkan … Fenerbahçe ne olup bittiğini anlayana kadar 10+ sayı fark oluştu ve maç boyunca bu farkı kapatmakk için çabaladı oyuncular.  Fark ne zaman inse taraftarlar ümitlense BJK’den bir oyuncu bir üçlük atıyor ve farkın daha fazla inmesine izin vermiyordu. Bu gerilimli ortamda seyirci de çok  sinirlenmişti.

Bir ara önümüzde oturan beyfendi dayanamadı ve ayağa kalkarak bütün kızgınlığıyla -oyuncuların kendileri ve anneleriyle ilgili asılsız iddialarda bulunduktan sonra –  şuna benzer bir  laf söyledi. “Ulan alan savunması yapsak bu kadar üçlük yemeyiz, ne kadar beceriksiniz, yuh olsun!!”

Tam o anda adamın önünde oturan başka bir adam döndü, kaşları çatıktı, sinirli bir ifadeyle  ” Lütfen beyfendi ayıp oluyor, çok biliyorsanız siz inin aşağıya yönetin, böyle konuşulmaz ki”

Fenerbahçe taraftarının yapmadığı iş değil, girecekler şimdi birbirine, buyuralım eğlenceye dedim, kafamı lafı diyen adama çevirdim.

Meğer bu lafları söyleyen  Türk basketbolunun efsane ismi Aydın Örsmüş. Maç boyunca iki sıra önümüzde oturduğunu görmemişim, görünce pek mutlu oldum.

Allahtan sinirli taraftar, kendini savunma ihtiyacı hissetmedi, Aydın Örs hocanın lafının üstüne laf etme gafletine düşmedi “Haklısınız hocam, afedersiniz” dedi ve oturdu.

Maç ise BJK Cola Turka’ nın 92 – 84 ‘lük galibiyeti ile sona erdi.

Maç sırasında olanları bu feedden de görebilirsiniz: http://ff.im/zvXXd

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *