Erteleme Problemi ve Newton ‘un Eylemsizlik Kanunu

Ünlü Fizikçi Isaac Newton ‘un “Eylemsizlik Kanunu” şöyle der;

Lex I: Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus a viribus impressis cogitur statum illum mutare

Yani dışarıdan bir kuvvet uygulanmadıkça duran bir cisim durma, hareket eden bir cisim de hareket etme durumunu korurlar. Düşündüğümüzde eylemsizlik yasası bizim eyleme geçememe ve erteleme zaafımıza biraz daha yakından bakmamızı sağlıyor.

newton law
Yatmaya devam …

Dış güçler !

Kainatta gördüğümüz, bildiğimiz ve tahminen görmediğimiz, henüz bilmediğimiz, belki hiç bilemeyeceğimiz herşey hareket halinde. Fiziğe giriş derslerinden hatırlayacaksınız varolan ne varsa hepsi için iş veya enerji kütlelerin hareket halinde olması ile açıklanıyor. Yani sonuç alabilmek için öncellikle hareket gerekiyor. Sürekli erteleyenler de aynı şekilde bir kuvvet uygulayıp, eyleme geçerek ve bir kere eyleme geçtikten sonra da eylem halinde bulunmaya devam ederek hedeflerine ulaşmalılar. Aslında başımıza bir komutan koyarsak problem çözülür. Emirler gayet harekete geçirici dış kuvvetler olabiliyor ama bu da pek medeni değil. Kendine yeten bir bireyin bir şekilde kendini harekete geçirecek ilk enerjiyi kendi sağlayabiliyor olması daha ideal.

İdeallerin canı cehenneme dostum!

Aslında neyin ideal olduğu pek de önemli değil. Sürekli ertelemenizin çeşitli sebepleri olabilir. Misal zaten yapmak istemiyor ya da yapmak zorunda bile hissetmiyor olabilirsiniz.. İç dünyanızdaki problemler, dış dünyadan gelen uyarılar da sürekli erteliyor olmanızın bir sebebi olabilir. Zor geldiği için, yapamayacağınıza inandığınız için de erteliyor olabilirsiniz. İşin en güzel tarafı tüm şartlar yerli yerinde olmasına rağmen yine bir şekilde sürekli erteliyor olabilirsiniz. Özetle haklı ya da haksız bir sürü sebebiniz olabilir ama nereye kadar ertelemeye devam edeceksiniz?

Çare Sarı… pardon 2 dakika kuralı

Muhtemelen yapmakla yükümlü olduğunuz pek çok şey aslında yetenekleriniz dahilinde olan şeylerdir ve o işi bitirebilmek için en büyük ihtiyacınız ona bir an evvel başlamaktır. Harekete geçmeniz için itici güç olabilecek pratik bir yöntem var.

Şöyle ki; Eğer o şey tamamlaması iki dakikadan az sürecekse, hemen şimdi yapın !

Kulağa abartı geliyor ama günlük hayatta yapmaya erindiğimiz ve sonrasında başımıza bela olan birçok şey aslında 2 dakikadan az bir sürede tamamlanabiliyor. Yemeğinizi yedikten sonra bulaşıkları hemen bir sudan geçirip makinaya kaldırmak, çamaşırları makinadan toparlayıp asmak, masanızı toparlamak, çöpü dışarı çıkarmak gibi. Madem sadece çok kısa bir vaktinizi alacak neden erteliyorsunuz hemen başlayın !

Bu muydu olay ??

Elbette hayatta başarmak istediğiniz şeyler, erişmek istediğiniz hedefler 2 dakikada tamamlanacak minicik görevler değiller. Mesela master teziniz 2 dakikada biter mi? Elbette hayır (Master bitirme projesini 2 günde bitirip pazartesi teslim eden arkadaşımı saygıyla anıyorum) Ancak en büyük hedefler bile 2 dakikada tamamlanabilecek mini görevlerin sizi hareket haline sokması ile daha kolay erişilebilir hale gelecektir.

  • Tezinizi mi yazmak istiyorsun ? Konu ile ilgili birkaç şey okumaya ya da bir özet yazmaya başlayın.
  • Bu akşam dışarıdan sipariş vermek istemiyor musunuz? Gidin buzdolabından bir sebze ya da mutfak dolabından bir tencere çıkarın.
  • Başladığınız kitabi artık bitirmek mi istiyorsunuz? Kitaplığınızdan o kitabı alın ve kaldığınız sayfadan okumaya devam edin.

Özetle harekete geçin

tumblr_inline_mw0kyxUsE81r7kzaf[1]

Bu arada ertelemenin psikolojisi ve kurtulmakla ilgili güzel tartışmaların olduğu quora gönderisine bir göz atmanızı tavsiye ederim. https://www.quora.com/Procrastination/How-do-I-get-over-my-bad-habit-of-procrastinating

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *