Gmail Yeni Tab ve Kategori Görünümüne Geçti (İnceleme)

Gmail 1-2 seneden beri gelen maillerin sınıflandırılması ve gösterilmesi konusunda birçok yenilikler yapıyor. En son yapılan değişikliklerde öncellikli gelen kutusu ve önemli mailler yaklaşımı ile tanışmıştık. Gmail, email kargaşasını azaltıp kullanıcıya daha gerekli mailleri gösterme mücadelesine yardımcı olmak amacı ile şimdi de “Kategoriler” özelliğini getirdi ve hem desktop hem de mobilde yeni arayüzü ile birlikte aktif hale getirdi. Yenilik her ne kadar kullanıcı arayüzündeki gibi gözükse de esasen yapılan maillerinizi gruplandırıp size gösterme şekline getirilen yeni yaklaşımdı.

Bu yeni yöntemde 5 ana kategori belirlenmiş ve herbiri için gelen kutunuz tablara bölünmüş. Bir nevi alt-gelen kutuları oluşturulmuş. Mailler bu kategorilere dağıtılıyor. Inbox (Gelen Kutusu) kısmında size Size sadece primary tab ‘ına düşen mailler gösteriliyor. Telefonunuza da yine aynı şekilde sadece primary inbox ‘a düşen maillerin bildirimi geliyor. Yani bu sayede bildirim sayısı da azalmış, kafanız biraz rahatlamış oluyor.

Kısaca neler değişmiş videoda izleyelim.
Desktop:

Android:

Kategoriler ve Ne İşe Yaradıkları

Gmail 5 ayrı yeni kategori getirmiş, bunlardan istediklerinizi aktif istemediklerinizi deaktif hale getirebiliyorsunuz. “Settings/Configure Inbox” ‘dan bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların neler olduğu ve özelliklerini sıralayalım;

  • Primary: Kişisel mailleşmeler ve diğer tablarda gözükmeyen mailler.
  • Social: Facebook, twitter, youtube ve benzeri sosyal ağlardan, içerik paylaşım sitelerinden gelen mesajlar
  • Promotions: Banka, alışveriş, iş arama gibi sitelerden gelen kampanya, indirim, teklif gibi içerikleri taşıyan her türlü pazarlama e-maillerinin düştüğü tab.
  • Updates: Online işlemler sonucu gelen bildirimler, faturalar, otomatik ve düzenli gönderilen bültenler gibi mesajların düştüğü tab.
  • Forums: Forumlar, mail listleri, google, yahoo grupları gibi yerlerden gelen mesajların düştüğü tab.

Google bu yeni yöntemi ile biriken mail kargaşasına son vermeyi hedefliyor. Mail yığınları ile mücadelede kontrolü yeniden size vererek, tablar sayesinde bir bakışta neyin yeni olduğunu ve hangi maili ne zaman okumak istediğinize daha verimli karar verebilmenizi sağlıyor.

Şahsen hemen okuyamadığım ve sonradan unutulabileceğini düşündüğüm için silmediğim, sonuç olarak gelen kutusunda biriken haber/bülten maillerini, labella arşive atıp görmezden gelmeyi seçmiştim. Şimdi bu yeni yöntemle gelen kutusunda gözükmeden ilgili bültenlere kategoriler üzerinden ulaşabilmek büyük rahatlık olacak. Bu arada bu yeni tablarda arşivlediğiniz mailler gözükmüyor. Bunu rahatsız edici bulduğumu söyleyebilirim. Bu konuda filtre yazdıysanız yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Ya da sol tarafta ilgili labeldan ya da altındaki kategoriler kısmından arşivdeki mailleri de ilgili kategoriye dağıtılmış şekilde görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *