Google ve Mobil #1 : Android ve Nexus 101

Bu yazı dizisinde Google ‘ın mobil varlıklarını ve stratejilerini inceleyeceğiz.

ANDROID ‘in SATIN ALINMASI

Google-Android-Logo1
Google, Android ‘i Temmuz 2005 ‘de satı aldı

Google ‘ın mobile giriş macerası – en ciddi ve en kararlı haliyle- bundan yaklaşık 8 sene önce Temmuz 2005 ‘de Android isimli startup ‘ın satın alınması ile başladı. Android, Palo Alto ‘da  Andy Rubin (Danger’in kurucusu), Rich Miner (WildFire’ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White (WebTv ekibi) tarafından kurulmuştur.

Android Inc, Google tarafından satın alındığında henüz 22 aylık bir şirketti. Andy Rubin, Mart 2013 ‘de görevi Sundar Pichai ‘e devredene kadar Google ‘da Android ‘in başındaki isim oldu. Yaptıkları şey kabaca açık kaynak kodlu, linux tabanlı, taşınabilir cihazlar için esnek, güncelleştirilebilir bir işletim sistemi yazmaktı 

Android, Google için;

  • Mobil cihaz sektörüne giriş
  • Faaliyet (internet reklamcılığı) gelirlerini arttıracağı yeni mecra
  • İnternet ‘in kişisel bilgisayarlardan, mobil cihazlara kayacağı zamanlarda hayatta kalıp, güçlenmesini sağlayacak platform
  • Diğer bilişim şirketleri ile olan ve ciddi anlamda kızışmaya başlayan savaşta çok önemli bir techizat olacaktı.

Haziran 2007 ‘de Apple, iPhone isimi internet telefonunu lanse etti ve akıllı telefon, internet kullanımı ve mobil internet kavramlarını yeni bir seviyeye taşıdı. Teknik veya sanatsal, iPhone ile temas eden her sektörde radikal ve devrimsel değişikliklere sebep oldu. Açıkcası işler bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değişti.

OHA  ! (Open Handset Alliance)

Yaklaşık 2 seneden beri Android projesine yatırım yapmaya devam eden Google, Apple ‘a karşı farklı bir strateji izledi. 6 Kasım 2007 ‘de diğer telefon üreticilerini de yanına alarak Open Handset Alliance‘ ı (OHA) kurdu. Bu birlik mobil cihazlar için açık standartlar oluşturmayı hedefleyen bir kuruluş ve bunu tabi ki Android üzerinden yapıyor.  Bu şirketlerin OHA ‘nın kuralları gereği Android ile uyumsuz telefon üretmeleri yasak. Bu konsorsiyum içinde  telefon üreticisi, yazılım geliştirici ve mobil operatör olan 84 farklı firma bulunmakta. Elebaşı! Google ile birlikte HTC, Sony, Dell, Intel, Motorola, Qualcomm, Texas Instruments, Samsung Electronics, LG Electronics, T-Mobile, Sprint Nextel, Nvidia, Wind River Systems, Huawei gibi şirketler bulunmakta. 

Google Mobil Cihazları ve NEXUS

Google bu şekilde Android işletim sisteminin birçok vendor tarafından birçok mobil cihaz için adapte edilebilir bir yapıda gelişmesini sağladı ve bu sayede birçok telefon vendoru kendi Android telefonlarını seve seve üretip, tüketiciye sundu. Akıllı telefon pazarından Android işletim sistemi ile birlikte pay kapma yarışına girdi.

Diğer yandan Google, üzerinde kendi markasını taşıyan telefonlar üretmek / ürettirmek için  Nexus projesini başlattı. İlk Nexus telefonu “Nexus One” HTC tarafından üretildi ve Ocak 2010 yılında satışa sunuldu. Nexus One, HTC ‘nin Desire modelinin Google ‘a uyarlanmış versiyonuydu. Google ‘ın anlaştığı bütün üreticiler mevcut bir modelini Google ‘a ayarlayarak Nexus modellerini piyasaya sürüyorlar. Tablet bilgisayarlara olan talebin artması ile birlikte Google , Haziran 2012 ‘de Asus ile birlikte Nexus 7 isimli tableti piyasaya sundu. Nexus serileri  yeni büyük Android sürümlerinin ilk lansmanlarının yapıldığı, işletim sisteminin yeni özelliklerini ve neye benzediğini ilk olarak tüketiciye anlatan ve işletim sisteminin güncellemelerini ilk alan telefonlar.

İlk olarak Nexus One modeli için HTC ardından Nexus S ve Galaxy Nexus için Samsung ve Nexus 4 için LG ile anlaşıldı. Ayrıca tablet segmentinde Nexus 7 için ASUS , Nexus 10 için ise Samsung ile anlaşıldı.

Google, Motorola firmasını satın aldıktan sonra Nexus projesinin akibetinin ne olacağı merak konusu. Nexus telefonları 5 farklı vendora aynı anda ürettirebilir dedikoduları dolanmaktaydı. Bu durumda firmaların üreteceği Nexus modelleri, orjinal Android yazılımı ile gelmesi durumunda yani herhangi bir ekstra arayüz gibi eklentilerin bulunmaması sayesinde, güncellemeleri çıktığı gibi alabilecekler. Bu sayede güncellemelerin sadece bir tane Nexus modeline gelmesi sorunu ortadan kalkacaktı. Ancak bu strateji halen uygulamaya konulmuş gibi gözükmüyor. Google ‘ın Nexus projesi ve Motorola ile neler yapacağı ayrı bir inceleme konusu. Bir sonraki yazılarda buna da değinmek istiyorum.

GOOGLE ‘ın MOBİLDEKİ AĞIRLIĞI

2005 yılında sadece 50 Milyon dolara satın alınan Android Inc sayesinde Google şu an mobil sektörün en büyük oyuncularının başında. Mobil cihaz ve yazılıma yaptığı yatırımlar esas faaliyet alanı online reklamcılıkta karşılığını fazlası ile almasını ve sektördeki liderliğini sürdürmesini sağlıyor. Online reklam sektöründe harcanan her 3 doların 1 ‘i Google ‘ın kasasına giriyor.

Android şu anda dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi. Tüm dünyada 60 ‘dan fazla donanım üreticisi cihazlarında Android kullanıyor. İlk gününden beri yaklaşık 750 milyon adet Android telefonu aktive edildi ve Google Play‘den 25 milyar uygulama indirildi.

2012 yılında Google mobil reklamlardan 4.6 milyar dolar kazandı bu da tüm mobil reklam sektörünün yarısından fazlasına (%52) Google ‘ın sahip olduğu anlamına geliyor. Bu rakam aynı zamanda kendi yıllık gelirlerinin de (31 Milyar dolar – 2012) yüzde 15 ‘ine karşılık geliyor.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *