Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitimi

Daha önce bir feedde de bahsettiğim Alcatel-Lucent Telecommunication Network Knowledge Junior Certification eğitimlerinin Karadeniz Teknik Üniversitesi ayağı sebebiyle Trabzondaydım geçen 08 Mayıs pazar günü. Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Müh. öğrencileri ile keyifli bir organizasyon geçirdik.

Henüz daha Trabzon’a varmadan önce  bazı arkadaşlar orada hoş süprizlerle karşılaşabileceğimi söylemişlerdi. Aynen de öyle oldu ancak bunları bir sonraki Trabzon gezi yazımda bahsedeceğim.

KTÜ ‘de Elektrik-Elektronik Müh. bölümünün büyük amfisinde öğrenci arkadaşlara IP-MPLS konusu ile ilgili giriş seviyesinde temel bilgiler vermeye çalıştım. Yaklaşık 200 kişilik bir gurup bizi dinledi ki bu beni çok mutlu etti.

Öğrenci arkadaşlar genel olarak çok sıcakkanlı ve sunum sırasında dikkatlilerdi. Arada ve sunum sırasında çok güzel soru soranlar oldu. Sunumun bir kopyasını slideshare hesabımda bulabilirsiniz. Sunumdan sonra bölüm başkanımız çok güzel bir hediye verdiler. Salonumda duruyor hala.

Pazar günü bütün eğitimler ve sertifika için sınavlar bittikten sonra fotoğraf çekilme esnasında sıkılan arkadaşlarla eğlenceli dakikalar geçirdik, videoda görebilirsiniz.

Teknik konuşmaların dışında öğrenci arkadaşların sosyal hayata ve iş dünyasına yönelik  soruları da oldu.  O gün kalabalığa söylediğim tavsiyeleri yazıya geçmesi açısından tekrar etmek istiyorum.

Öğrenci arkadaşlara tavsiyeler

1. Bu bölüme girip kazandıysanız ilginiz dikkatiniz ciddi anlamda dağılmadığı sürece zaten başarıyla mezun olacaksınız yani aslında en büyük derdiniz derslerinizi  geçmek değil. Derlerinizin hakkını vermeniz önemli. Mühendislik altyapısı kazanabilmeniz, öğrenmeyi öğrenebilmeniz için muhakkak derslerinizi emek vererek geçmeye çalışın.  İş hayatında bir çok yer sizi not ortalamanız düşük diye reddetmeyecektir ancak yüksek bir not ortalaması da size dair güzel bir gösterge olacaktır.

2.  Üniversite dersleriniz sizin için önemli bir temel, iş hayatına başladığınızda ise artık yeteneklerini geliştiren, sorumluluk alan bireyler olacaksınız. Sürekli öğrenmek, kendinizi yenilemek zorunda olacaksınız. Bu tempo ve mücadelede ayakta kalabilmeniz, başarılı olabilmeniz için sevdiğiniz işi yapmanız önemli. Onun için benim öğrenci arkadaşlara en büyük tavsiyem okulda geçireceğiniz 4-5 sene boyunca iş olarak ya da hobi olarak (hobi önemli)  neleri yapmaktan keyif aldığınızı bulmaya çalışın. Sonra da keyif aldığınız şeyleri yaparak mutlu güzel bir hayat yaşayın.

Çankaya Üniversitesindeki eğitimden sonra da öğrenci arkadaşlara bazı tavsiyelerim olmuştu onları da buradan okuyabilirsiniz.

Eğtim boyunca bizlerden ilgisini esirgemeyen bölüm başkanımız Prof.Dr. Ismail Hakki Altas Bey’e,  Yrd. Doc. Dr. Yusuf Sevim ve Ars. Gor. Mehmet Ekici olmak uzere 2 gun boyunca birlikte oldugumuz butun Ars. Gor. ve ogrenci arkadaslara gostermis olduklari ozverili calisma ve ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Mehmet Hoca’ya ise eğitimler bittikten sonra bizlere değerli vaktini ayırıp, Trabzon’u gezdirdiği için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *