Man Adası İzlenimleri

Çok sevgili büyüğümüz Tevfik Şahin bir iş seyahati sebebiyle Man Adasında bulunmuştu. Muhtemelen bir çoğumuzun adını bile duymadığı bu küçük ada ile ilgili izlenimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.  Öncellikle google maps ‘den adanın konumunu görebilirsin.


View Larger Map

Şimdi izlenimlerine geçelim

Arkadaşlar

Isle of Man’da bulunduğum sure içinde geceleri yolculuk ederken bu ada hakkında epey bir bilgi edindim. Aşağıdaki bilgileri bilmek ilerde yardımcı olabilir. Manx’li biri ile “small talk” olarak kullanabilirsiniz.


1-) Bu ada kesinlikle kendi başına bir devlet. Tamamen bağımsız bir ülke. Kendi içinde bağımsız, dışişlerinde bağımlı falan değil.

Kendi parlamentoları var. Kendi para birimi var (manx pound). Ve en önemlisi ; bir ülkenin bağımsız olduğunu gösteren kendi vergisini belirleme,toplama ve istediği yere harcama yetkileri var. (İspanyada Katalanların, Belçikada flamen’lerin en büyük isteği ama merkezi hükümetin kabul etmediği şey.)

2-) Birleşik krallık ile bağlantıları: kraliçeyi kendi kraliçeleri olarak kabul ediyorlar, telefon kodu olarak UK’in kodunu kullanıyorlar. kendilerine özel vizeleri yok. UK vizesini kabul ediyorlar. Ama kendi pasaportları var.

3-) Vergi oranlarını kendileri belirledikleri için, UK’ye göre daha düşük vergi. Bu özellikleri Avrupa’da önemli bir finans merkezi olmalarını sağlamış.

4-) Bu ülkede şehirler arası yolda hız sınırı yok. Hız sınırı olmadığını gösteren tabelelar var. istediğiniz kadar hız yapabiliyorsunuz.

5-) Hız sınırı olmadığı için dünyaca ünlü MANX TT motor yarışları burda her sene yapılıyor. Ben daha once duymamıştım bunu, manxli elemana bayağı bir dokundu.

Yarışlar galiba her mart’ta yapılıyor. Tüm ada halkı bu olaya kitleniyor resmen. Geçen senelerde yol kenarında yarışı izleyenler arasında kaza sonucu ölenler olduğu için yarışı güvenli bir yerden izlemenize izin veriyorlar. Yola çıkıp fotoğraf çekemiyorsunuz.

6-) Burdaki halk kendine MANX halkı diyor. İngiliz falan değiller. Nasıl ki bir İskoç’a “Sen İngiliz misin? “ diye sorduğunuzda eleman manyaklaşıyorsa, bunlar da kendine İngiliz demiyor.

7-) Adanın toplam nufusü 88 bin.

😎 Bayraklarında üç ayaklı tekerlekimsi bir figur var. Bunun anlamı “ biz her halükarda ayaktayız” gibi bir şey.

9-) Ada halkında batıl inançlar çok fazla. Mesela “rat” kelimesini kimse kullanmazmış. Uğursuzluk getirirmiş. “Fairy Bridge” diye perili bir köprüleri var, çocuklarını burada arabadan indirip perilere selam göndermelerini istiyorlar. Araba ile geçerken de en azından el sallayıp selam vermeniz gerekiyormuş. Biz de geçerken el salladık perilere. Köprü dediğimiz şeyde çok küçük bir köprü.

10-) Burdaki parlamento Avrupa’nın en eski parlamentosu.

11-) UK, Avrupa birliğine üye ama Isle of Man, Avrupa birliği üyesi değil. Plakası GBM. Great Britian Man.

2 thoughts on “Man Adası İzlenimleri

  1. peki man adasında insanlar amerikan ingilzcesimi , ingiliz ingilizcesimi, yada kendilerine özgü bir ingilizcemi kullanıyorlar?
    bunun anında yaşam standartları nasıl. nerelerde yenir içilir, ucuzluk pahalılık kıstası nedir?
    teşekürler paylaşımınız için.Devamı dileğiyle 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *