Mercedes ‘in Adolf Hitler Reklamı Hakkında Bilinmeyenler

Denk gelmiş olma olasılığınız yüksek . Mercedes Benz C serisi bir aracın geçmişe giderek Adolf Hitler’ i çocukken öldürdüğü bir reklam filmi dolanıyor bu günlerde. Görmeyenler ve yeniden görmek isteyenler buyrun;

Bu klip  Mercedes-Benz ‘in de sponsorları arasında olduğu  First Steps film yarışması için Almanya ‘nın Ludwigsburg kentindeki film akademisi öğrencileri tarafından yapılmış bir çalışma. Aynı zamanda öğrencilerin tez projesi. Aracın düşük hızlarda seyir halindeyken önüne çıkan bir engeli ya da yayayı farkedip otomatik fren yapabilme özelliğini anlatıyor. Yani araç olası büyük felaketi önceden farkedip engelleyebiliyor. Reklam, aracın bu özelliğini Yahudi soykırımı yapan Adolf Hitler üzerinden duygu-yoğun bir sahne ile içselleştirilmesini sağlamaya çalışıyor. Filmin geçtiği yer Adolf Hitler ‘in doğduğu Avusturya’ nın Braunau am Inn kasabası. 

Mercedes-Benz sözcüsü Tobias Mueller yaptığı açıklamada bu çalışmayı uygunsuz bulduklarını ve avukatlarının yapımcılara filme “bu reklam filminin Mercedes ile herhangi bir şekilde ilgisi yoktur” şeklinde bir uyarı yerleştirmeleri için uyarıda bulunduklarını söyledi.

Filmin yapımcısı Tobias Hasse ise (ekip: Türk-Alman Gün Aydemir ve Jan Mettler, Lydia Lohse) sorulan sorulara şöyle bir cevap verdi: “Mercedes, araçlarını kazaları önleyen akıllı teknolojilerle satıyor, biz de teknolojinin ruhu olsa ne olurdu sorusuna cevap vermek istedik”  Cevabın da bir çocuğu öldürmek olduğu görüyoruz.

Hitler ve favorisi Mercedes

Yorumlar

  1. Resmi açıklamaları referans aldığımızda Mercedes-Benz tarafından çekilmiş bir film değil ama şu anda viral olarak bu markaya hizmet ediyor ve duygusal anlamda “kötünün karşısında olan iyidir” mesajı ile marka güvenilirliğini güçlendiriyor. Reklam, aracın fonksiyonel faydasını da iyi anlatıyor. 
  2. Hitler deyince aklıma önce Hitler ‘in danışmanı Ferdinand Porsche ‘dan dolayı Porsche markası ve ardından Hitler ‘in favorisi Mercedes geliyor. İlaveten Türkiye Cumhuriyeti devlet kültüründeki “geçmişteki hatalarımızı asla kabul etmeyiz” mantalitesini kanıksamış olmamdan dolayı olacak ki; Alman bir markanın “Hitler kötüdür” mesajı vermesi bana riyakarca gelebiliyor.
  3. Fizikte (tabi bu sadece henüz bir konsept/teori hatta belki fantezi) büyük olaylar veya ölümler zamanda sabit noktalar oluşturur ve bu olayların olması hiç bir şekilde engellenemez., bir şekilde yolunu bulur ve gerçekleşir. Dinde ise ölümler kaderdir ve  vakti geldiğinde muhakkak gerçekleşir. Yani olayın sebep olan kişisini denklemden elimine ettiniz diye o sonuç değişmez.
  4. Nihayetinde absürd bir çalışma olduğu için bu söylediklerim pek de anlamlı gelmeyebilir ancak gelecekte kime dönüşme ihtimali olursa olsun, bir çocuğu öldürmeyi sempatik bulamıyorum. Daha doğrusu çocuğu öldürdük ve dünyayı kurtardık mesajı bana küstahça geliyor, ayrıca içinde tersine ırkçılık barındırıyor.

Çıktı ve sonuçları itibari ile başarılı bir çalışma olabilir ama bu başarıyı getiren unsurun henüz masum bir bireyin ölümü olması sebebiyle reklam bende ciddi tepki oluşturdu. Klipte 1:10 ‘da genç Adolf ‘un nazi işareti şeklinde yerde yattığını göreceksiniz. Naziler kötüdür, kötülük eden bulur mesajını bir çocuğun ölü bedeni üzerinden vermek hazmedilebilecek birşey değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *