Mobil Mecraları Doğru Anlamanın Püf Noktaları (Mobilin 5N1K’sı)

telefonelde

5N1K aslında bir gazetecilik terimi. Bir fikrin, bir bilginin ya da bir istihbaratın mahiyetini daha iyi anlamak ve özü detaylandırıp, bilgiyi doğru ve detaylı bir şekilde sunabilmek için sorulacak soru kelimelerini içeriyor.

Bunlar; Ne? Ne zaman? Nerede? Nasıl? Neden? Kim?

Sanayi devrimi sonrası yıllarda artan üretim kapasitesinin sonucu oluşan yüksek arza karşı talep oluşturmak nispeten daha kolaydı. El ilanları, gazeteler ya da sonrasında televizyonda reklam vermek yetebiliyordu. Ancak bir süre sonra bu mecralardan mesaj bombardımanına tutulan insanlar, buradan gelen mesajlara karşı bağışıklık geliştiriyor ve belirli bir uyarı eşiğinden aşağısını algılamayı reddediyorlardı. (Drop, drop, drop, ignore, ignore, ignore) Bu gibi sebeplerden kitlesel mecralara yapılan yatırımlar daha verimsiz hale gelmeye başlamıştı. 

Eski mecraya karşı oluşan bağışıklık problemini çözmek için her zaman yeni mecralar çıkıyor. 90’lı yılların sonuna doğru cep telefonu ve sabit internet bağlantı penetrasyonlarının hatrı sayılır seviyelere ulaşması, SMS, web banner gibi teknolojilerle kullanıcı ile daha “birebir” iletişim kurabilme fırsatını doğurdu.

Daha önce bir yazıda bahsetmiştim ;

Aslında her yeni dijital pazarlama öğesi/mecrası eskimiş, yozlaşmış ve bozulmuş eski pazarlama metotlarını tamir etmek ya da tamamlamak için doğuyor diyebiliriz.

Bu yazının konusu, yeni popüler mecramız mobilin de mevcut mecralara karşı oluşan bağışıklığı tahrip edebilecek özellikleri var (distruptive!)

Daha önce şöyle birşey demiştim.

Bu özellikler pazarlamacılara  hedef kitleye istedikleri zamanda, belirledikleri hedef kitleye ilgileri ve izinleri dahilinde herhangi bir kısıtlama olmadan ulaşabilme yeteneği kazandırıyor. Böylece marka mesajını kullanıcıya daha etkili şekilde iletme şansına sahip oluyor.

Mobil teknolojilerin sahip olduğu özellikler ve insanların bu özelliklere hızlı adapte oluyor olması, bu mecrayı bu anlamda birebir ve izinli pazarlamanın en iyi yapılabileceği mecra olarak kullanabileceğimizin sinyallerini veriyor. Mobil platformlar üzerinden gerçekleştirilen kampanyanın geri dönüş oranlarının, diğer mecralar üzerinden yürütülenlere kıyasla çok daha fazla olduğu görülüyor. Tabi bu demek değil ki toplu sms kampanyaları yapmaya devam etmeliyiz. Eminim aşağıdaki gibi bir görüntü çoğunuzun ekranında vardır. (En son 200 ‘ü görüp, sonra hepsini silmiştim) 

Bu kadar fazla sms gönderecek ne vardı ??
Bu kadar fazla sms gönderecek ne vardı ??

Mobil cihazların sağladığı teknolojiler sizi tüketiciye çok daha fazla yaklaştırıyor ve sizin için önemli bir güç haline geliyor, ancak bu gücün bazı yan etkilerinin de olabileceğini unutmayın. Bu mesaj bombardımanın bir yandan sonra görmezden gelineceğini hatta kullancının gözünde kötü bir etki bırakabileceğini unutmayın.

Markaların müşteri ile ilk temas noktası telefonlarda insanlara daha verimli şekilde ulaşabilmek için muhakkak mobile özel bir strateji belirlemelisiniz. Doğru kanal ve doğru mesaj çeşidini seçmek bu noktada çok önemli bir yer tutuyor.

Markanız için mobil mecraların avantajlarından onları sıkmadan ve gerçekten verimli bir şekilde faydalanmak istiyorsanız mobil mecralara bakış açınızda bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

  • Marka için mobil öncelikli strateji oluşturulmalı ve mobil cihazlara özel deneyim sağlanmalı.
  • Kullanıcının sizi takip etmeye başlaması ve devam etmesi için FAYDA ODAKLI UYGULAMALAR sunulmalı.
  • GİYİLEBİLİR teknolojilerin erişim alanınızı genişlettiği ve deneyimi daha da kişiselleştirdiğini unutmayın.
  • Mobilin CEVRİMDIŞI ORTAMLARDA ÇEVRİMİÇİ DENEYİM sunabildiğinin ve bu deneyimin sizin için daha fazla etkileşim demek olduğunun farkında olun. Ayrıca bazı maliyetleri düşürmesi de cabası.

Aşağıda Türkiye ‘deki istatistikleri baz alarak, ekosistemi 5N ve 1K soruları ile incelediğim bir “Mobile Giriş: 101” sunumu var. Yukarıda özetlediklerim hakkında istatistiksel bilgiler sunuyor. Fırsat oldukça çeşitli grup ve üniversitelerde Mobilin 5N1K’sını insanlara anlatmaya ve bu yazıda bahsettiğim konuları nispeten daha detaylı bir şekilde tartışmaya çalışıyorum. Zamanla içerik ve örnekler açısından daha da zenginleştirmeye çalışacağım. Geri bildirimleriniz bu anlamda benim için çok önemli.

One thought on “Mobil Mecraları Doğru Anlamanın Püf Noktaları (Mobilin 5N1K’sı)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *