Mobil Pazarlama #3: Avantajlar & Dezavantajlar

Mobil teknolojiler pazarlamacılar için birçok avantajı ve dezavantajı bünyesinde barındırıyor.
Mobil teknolojiler pazarlamacılar için birçok avantajı ve dezavantajı bünyesinde barındırıyor.

Aslında her yeni dijital pazarlama öğesi/mecrası eskimiş, yozlaşmış ve bozulmuş eski pazarlama metotlarını tamir etmek ya da tamamlamak için doğuyor diyebiliriz.

Misal; insanlar kitlesel mecralardan gelen reklamları görmezden gelmeye başlayıp, bu reklamlar yönlendirme ve satın almayı direk etkileme gücünü kaybetmeye başladıkça, dijital pazarlama öğeleri yer yer bunu tamir etmek yer yer de klasik yöntemlerin asla veremeyeceği faydaları sağlamak için iş başına geldi. Ki böylece toplanan veri ve sağlanan etkileşim sayesinde süreçler iyileştirilebilsin, müşterilere daha doğru şekilde ulaşılabilsin. Bilinç ve farkındalık arttıkça da dijital pazarlama öğeleri bütçede daha fazla pay almaya başladı.

Teknolojik yapısı itibari ile mobil pazarlama da kendi avantajlarını ve dezavantajlarını bünyesinde barındırıyor. İnsanoğlunun en büyük yeteneği uyum sağlayabilmesi. Tabi bu yeteneğin unutmak ve görmezden gelmek gibi davranışsal sonuçları oluyor. Mobil pazarlama da insanoğlu ona adapte olup, ondan gelenleri unutmaya ve görmezden gelmeye başlayana dek faydalarını pazarlamacılara sunmaya devam edecek.

Aşağıdaki sunumda bu avantaj ve dezavantajlardan bahsettim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *