Mobil Pazarlama #4: Mobil Reklamcılık Yöntemleri

Mobil Pazarlamaya Giriş yazı dizisinin 4. bölümünde mobil reklamcılıkta kullanılan temel yöntemleri inceliyoruz.

local mobile search

 

Kısa Mesaj (SMS)

Mesaj gönderme yöntemi iletmek istediğimiz bir pazarlama mesajını bir SMS ya da MMS yoluyla metin halinde daha önce bu tarz mesajlar almayı kabul etmiş kullanıcıya göndermektir. Örnek olarak bir televizyon kanalından sms almayı kabul etmiş kullanıcılara bir şarkıcının yeni albümü ile ilgili haberi SMS olarak gönderilebilir. Ayrıca albüm ya da dijital medya satışı yapan bir e-ticaret sitesi de bu mesajlara sponsor olabilir ve sms ‘in altında verilecek bir link ile websitesine yönlendirilerek sanatçının albümünün satın alınması sağlanabilir. Bu kampanya sırasında o e-ticaret sitesi de sms üzerinden gelecek kullanıcılara kendi sms mesajlarına abone olmak isteyip istemediğini sorarak yeni aboneler kazanabilir.

2011 yılında tüm dünyada 7 trilyondan fazla SMS atıldı. 2012 yılında bu rakam 9.6 trilyon civarındaydı. Bu da insanların SMS atmaktan ne kadar mutlu olduklarını gösteriyor. 2012 sonları ve 2013 SMS ‘in güç kaybettiği, anlık mesajlaşma uygulamalarının ve sosyal ağların mobilde güç kazandığı zamanlar gibi görünüyor ancak sms hala özellikle özellikle kitlesel medya ve sosyal medya verilerini de içeren gelişmiş sistemler ile gücünü birleştirdiğinde en direk ve etkili araçlardan bir tanesi. Pazarlama açısından düşündüğümüzde güvenilir ve hacmi yüksek bir kanal olan SMS ‘in markalar tarafından muhakkak kullanılması gerekir. Bunu farkında olan markalar da kendi mobil müşteri veritabanlarını oluşturmaya başladılar. 

Ekran (Display)

Ekran üzerinde gördüğümüz mobil bir sitedeki ya da mobil uygulama içindeki bir bannera tıklamak tüketici ve  marka arasında çok  çeşitli etkileşim sağlayabilir. Bunları çeşitlendirirsek.

  • Click-to-Web – Bannera basıp daha önceden belirlenmiş bir websitesine yönlendirilir. Sonucunda ise konu ya da ürün ile ilgili daha detaylı bilgi verilebilir ya da satın almaya teşvik edilebilir.
  • App-within-an-app – Uygulama içinde uygulama, bir mobil uygulamada bir bannera tıklandığında sanki web üzerinde geziyormuş gibi, uygulamadan çıkmadan bilgi aktarılmasını sağlar. Bu çok önemli bir deneyimdir çünkü kullanıcı reklam ile işi bittiğinde geri tuşuna bakarak uygulamaya geri döner ve işine bıraktığı yerden devam eder. Yani kullandığı uygulamadan ayrılmak zorunda kalmaz.
  • Click-to-call and click-to-text – Kullanıcı linke tıklayarak markaya telefonu üzerinden arama yapabilir ya da text mesajı atarak marka ile iletişimi başlatabilir.
  • Click-to-rich media – Zengin medya içerikleri reklam verenin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ama genel olarak yapılan çalışmalar click-to-video, click-to-gallery ve click-to-download şeklinde. Yapılan araştırmalara göre rich media uygulamaları akıllı telefonlar üzerinde yüzde 10 ‘a yakın bir etkileşim sağlarken bu oran tabletler üzerinden çok daha fazla seviyeye ulaşıyor.

Arama (Search)

Mobil web ya da uygulamalar üzerinden yapılan aramalar kullanıcıların akıllı telefonları ile en çok gerçekleştirdikleri aktivitelerden bir tanesi. Onu özel kılan; arama yapan kullanıcının bilgiye ulaştığı anda aksiyon almaya çok istekli olması. Bu sebepten pazarlamacılar mobil arama konusunda eforlarını mobilin lokasyon bazlı servisler ya da ses, görüntü tanıma gibi avantajlarından faydalanmak üzerine kurmaya başladılar. Bu sayede kullanıcıların mobil arama deneyimlerini daha ileri seviyelere çıkarmayı hedefliyorlar.

  • “Near Me Now” isimli lokasyon bazlı uygulama sayesinde kullanıcılar etraflarında bulunan banka, restaurant ve benzeri yerleri görebilme şansına sahip oluyorlar.
  • Google Maps Navigator uygulaması ile Google Haritalar uygulaması daha da zenginleşerek sesli ve görsel işaretlerle aranılan yere yönlendirilmesi sağlanıyor.
  • Google sesli arama uygulaması ile mobil arama daha kolay hale gelebiliyor.
  • Google Goggles uygulaması görüntü tanıma teknolojisi kullanarak, fotoğrafını çektiğiniz obje ile ilgili bilgiler alabilmenizi sağlıyor.

Video

Mobil internetin veri taşıma kapasitesinin artması ile birlikte mobil cihazları üzerinden video izleyen insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Tablet cihazların özellikle iPad ‘in piyasaya sürülmesinden sonra bu artış oranı daha da hızlandı. Akıllı telefonların da tabletlerin oluşturduğu etkiden sonra ekran büyüklüğü ve görüntü kalitesi açısından gelişiyor olması bu oranı daha da arttırıyor. Araştırmalar mobil videoların daha akılda kalıcı olduğunu söylüyor. Bu sebeplerden ötürü mobil videolar ciddi bir reklam ve pazarlama mecrası olmuş durumda.

Bir sonraki yazıda mobilde kullanıcı davranışlarının ne şekilde olduğu ile ilgili bilgileri bulabileceksiniz. Ayrıca çok yakında çıkacak mobil cihazlar ebook ‘unu da okumanızı tavsiye ederim.

3 thoughts on “Mobil Pazarlama #4: Mobil Reklamcılık Yöntemleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *