Mobil Pazarlama Planı Kurgularken Dikkat Edin

Mobil reklam ve pazarlama stratejilerini kurgularken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmakta. Müşterilere mobil üzerinden daha efektif bir şekilde ulaşabilmek için muhakkak planlı hareket etmek gerekir. Bu plan kampanyaya başlamadan önce yapılmalı ve kampanya süresince de düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Günümüzde insanlar cep telefonlarını her an yanında bulunduruyorlar ve neredeyse hiç kapatmıyorlar. Akıllı telefonlarını diğer aktivitelerde bulunurken de kullanmaya devam ediyorlar. Onlara mesajınızı iletirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşündünüz mü?

Mobil pazarlama stratejinizi kurgularken şu noktalara dikkat edin;

  • Amaçlarınızı belirleyin: Kampanyaya başlamadan önce amacınızın ne olduğunu belirleyin. Amacınız satış arttırmak mı yoksa bülten gönderebileceğiniz abone sayısını arttırmak mı?
  • Pazarı araştırın: Yaklaşımınızın doğru olup olmadığından emin olmak için yapabildiğiniz kadar pazar araştırması yapın, pazarı anlayın.
  • Nerelerde varolacağınızı belirleyin: Hangi interaktif ortamlarda var olacağınıza karar verin (MMS, mobil website, Sosyal medya) gibi
  • Mesajınızı belirleyin: Hedef kitlenizi etkileyebilmek ve etkileşim sağlayabilmek için mesajınızın ne olacağını belirleyin
  • Paylaşma imkanları yaratın: Yayınladığınız içeriğin, mesajın kullanıcılar tarafından başkaları ile paylaşılabilmesi için fırsatlar oluştururun. Çok platformlu düşünün.
  • Kampanyanızı besleyin: Güncellemeler ve yeni haberlerle takipçilerinizin size bağlı kalmasını, unutmamasını sağlayın.
  • Takip, analiz ve optimizasyon: Devam eden kampanyanın oluşturduğu etki ve içeriği muhakkak takip edin, analiz edin ve sonuçlara göre optimize edin.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *