Mobil Reklamlar İçin Fayda Analitiği Neden Önemli ?

Yoğun emek verip geliştirdiğiniz, gururla yayınladığınız uygulamanız bir anda sansasyonel bir işe dönüşmüyor. İşinizin kalabalıklar tarafından fark edilebilmesi ya da yaşam süresinin uzayabilmesi için çeşitli mecralarda reklam harcaması yapmak durumundasınız ve her mecranın ürününüze karşı farklı dönüşleri olacak. Bütçenizi harcadığınız mobil reklam ağları, sosyal ağlar ya da televizyon reklamları gibi farklı kanallarda geri dönüş ve verimlilik birçok faktöre bağlı;

Mesela;

  • Uygulamanın pazar ihtiyacına ne kadar cevap verdiği ve genel olarak kalitesi, yani ürünün kendisi
  • Bu reklam kanalları için ürettiğiniz ve orada ilettiğiniz mesajın doğruluğu
  • Bu kanallardaki takipçilerinin / kullanıcıların davranış şekilleri

Tabi hangi kanalın sizin için daha yararlı olduğunu ölçmek kolay bir iş değil. Yaptığınız her kampanyada “harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor” hissine kapılabilirsiniz ve daha kötüsü bunun hangi yarısı olduğunu bilemiyor oluşunuz.

Diğer yandan problem sadece kullanıcı kazanma maliyetlerini optimize etmek de değil, hangi kanaldan gelen kullanıcının retention ve  LTV oranlarının daha iyi olduğu tespit edebilmek, bütçe planlamasını ona göre yapmak gerekiyor ki çıkardığınız ürün kar eden bir işe dönüşebilsin ve bu başarı mümkün olduğunca sürdürülebilir olsun.

Faydayı ölçümlemek ve yorumlayabilmek geliştiriciler, girişimciler, markalar, ajanslar, reklam veren, mecra satanlar yani özetle bu işin herhangi bir aşamasında bulunan herkesin gündeminde olan bir konu ve nasıl verimli yapılır sorusunun da net bir cevabı yok. Tur tur data iterasyonları, pazarlamacının ürününü ve kanalları daha iyi tanıması ile birlikte verimlilik artsa da bu süreçte bütçenin bir çoğu boşa harcanmış oluyor.

Bu sebeple işi kolaylaştıracak pazarlamacıya / geliştiriciye / girişimciye daha fazla data sağlayacak toollar kullanmak çok önemli.

Nasıl yapmalı?

Mobil Istanbul’ un  04 Kasım Çarşamba akşamı düzenleyeceği etkinliğin konusu “Mobile Attribution Analytics” olacak. Appsflyer ‘dan Alex Grach “How To Understand Where Your Advertising Turkish Liras Are Going on Mobile” sunumu ile bu konuya daha derin bakmamıza yardımcı olacak. Etkinlik detayı ve kayıt için tıklayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *