Mobil Pazarlama #2: Mobil Teknolojiler Pazarlamacılara Ne Fayda Sağlar?

Mobil Pazarlamanın Faydaları

Kitlesel mecralardaki reklam kampanyalarının yüksek maliyetli olduğunu ve tüketicinin markaların verdiği mesajları almaya eski kadar istekli olmadığını göz önünde bulundurduğunuzda işletmeler, tüketici ile daha sağlıklı ve verimli ilişkiler kurabilmek için yeni yöntemler arıyorlar. Bu noktada mobil pazarlama karakteristiği ile bu ihtiyaca ciddi anlamda cevap verebilecek bir araç gibi görünüyor.

2000’li yılların başından beri SMS dünyanın bazı bölgelerde geçerli bir reklam kanalı sayılmaya başladı. Bunun en önemli nedeni ise e-posta ya da internet gibi kanallardan farklı olarak, cep telefonu operatörlerin bağlantılarını sürekli kontrol altında tutmalarıdır. Bu durum mobil medya endüstrisinin ana hatlarının oluşmasına ve önemli bir uygulama olmasına önayak olmuştur. IAB ve MMA gibi kuruluşlar, mobil alanın nasıl kullanılacağı hakkında kılavuzlar hazırlayıp, pazarlamacıların bu kanalı kullanmasına önayak olmuşlardır.

Günümüzde, 6 milyarın üzerinde mobil cihaz kullanıcısı var. 2011 yılında 8 trilyon adet SMS mesajı gönderildi. Online pazarlama açısından baktığımızda ise 2015 yılını baz alırsak, sadece mobil internet kullanan insan sayısı 788 milyon, mobil reklam geliri 20.6 milyar dolar ve mobil alışveriş harcaması da 119 milyar dolar olacağı tahmin edilyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2013 yılından itibaren tarayıcı erişimi için geliştirilen mobil cihaz sayısı 1.82 milyarı aşacak. Mobil cihaz kullanıcılarının %40.1’i bu mobil tarayıcılar ile internete bağlanacak. %39.5’i ise, mobil uygulamaları kullanacaklar.

Kullanıcılar cep telefonları daima açık tutuyor ve hep yanlarında taşıyorlar
Kullanıcılar cep telefonları daima açık tutuyor ve hep yanlarında taşıyorlar

Cep telefonu su an vazgeçilmez aksesuarlarımızdan bir tanesi durumunda. Neredeyse bütün kullanıcılar telefonlarını 24 saat açık tutmaktalar ve gittikleri hiçbir yerde yanlarından ayırmıyorlar. Cep telefonunun bu kullanım şekli onun pazarlama karmasında uygulanabilecek eşsiz bir araç olmasını sağlıyor.

Bir kampanyada hedef kitlenin pazarlamacının iletişim mesajını arzu edildiği gibi alabilmesi için bazı şartların gerçekleşmesi gerekiyor.

Hedef kitlenin;

  • O anda televizyon başında bulunması veya reklam çıktığı anda o kanalı seyrediyor olması, mesajı alabilmesi için reklam sonuna kadar beklemesi, kanal değiştirmemesi …
  • Gazete ye da dergide öncelikle o dergi ya da gazeteyi alarak sizin reklamınızın olduğu sayfayı açması, ilgisini çekmesi ve okuması …
  • İnternet tarayıcısında sizin bannerınızı tıklaması gibi …

Mobil Pazarlamanın şu özellikleri ona bu konuda bazı avantajlar sağlıyor;

  1. Mobil cihazların, yani mesajın verileceği kanalın neredeyse her zaman açık olması.
  2. Mobil cihazların neredeyse her zaman kullanıcısının yanında olması, kullanım alanları bakımından kişisel ve ebat olarak taşımaya müsait olmaları.

Bu özellikler pazarlamacılara  hedef kitleye istedikleri zamanda, belirledikleri hedef kitleye ilgileri ve izinleri dahilinde herhangi bir kısıtlama olmadan ulaşabilme yeteneği kazandırıyor. Böylece marka mesajını kullanıcıya daha etkili şekilde iletme şansına sahip oluyor.

Önümüzdeki yazılarda kullanıcıların telefonları nerede ve ne şekilde kullandıklarını daha detaylı inceleyeceğiz. Bundan sonraki yazıda bu temel özellikleri daha geniş bir şekilde inceleyeceğiz, bazı problemleri hatırlatacağız.
Mobil pazarlama planı kurgularken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyorsanız lütfen bu linke tıklayın