Mobil Uygulama Analitiğine Giriş

Mobilde “analitik” uygulamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez.  Analitik uygulamaları uygulamanızı indiren ve kullanan kişileri takip ederek onlar hakkında bazı metrikleri raporlamanızı sağlıyor. Böylece uygulamanızın hangi özellikleri kullanılıyor ya da hangi tarafları dönüşüm sağlıyor anlamanız kolaylaşıyor, bu sayede uygulamanızın pazarlama planına da bu verilere göre yön verebiliyorsunuz. Projenin başarıya ulaşması, iyileştirilmesi ya da belki de yatırıma devam edip etmeme kararının alınması gibi konularda “ölümcül” bir öneme sahip.

Aşağıda mobil uygulamalar için takip edebileceğiniz bazı önemli metrikleri bulabilirsiniz.

  • İndirme Sayısı: Uygulamanızın hedeflerine ulaşabilmesi ve bir mecra, kanal haline gelebilmesi için tahmin edebileceğiniz gibi en önemli metrik indirme sayısı. Analitik uygulamanızla downloadları hangi kaynaklardan aldığınızı tespit etmeniz büyük öneme sahip, böylece o kanallar üzerindeki reklam ve iletişim faaliyetlerinizi arttırıp, daha fazla indirme sayısına ulaşabilirsiniz.
  • Kaldırma Sayısı: Uygulamanız indiren kullanıcı uygulamanızı siliyor mu yoksa cihazından barınmaya devam ediyor mu? Bunu takip etmeniz çok önemli. İnsanların indirkten sonra silmediği bir uygulamada deneyim açısından ciddi problemler olabilir.
  • Kalma (Retention) Oranı: Kullanıcı uygulamanızı indirdi denedi, silmedi güzel haber ancak en güzel haber değil. Esas mesela uygulamanızı kullanmaya devam edip etmediği. Kalma oranları size basit bir şekilde ne kadar kullanıcının uygulamanızı indirdikten sonra geri dönüp tekrar açtığını söyler. Bir uygulamanın başarısı ile ilgili en önemli metriklerden biridir ki misal ben derim ki belirli bir sürenin sonunda, retention oranınızı yüzde 20 ‘den düşükse birşeyleri düzeltin ya da daha fazla vakit harcamayın. Tabi bu oran kategoriden kategoriye değişiklik gösterecektir.
  • Store/Market Yorumları ve Reytingler: Her ne kadar türk kullanıcıları bu konuyu yeni bir seviye taşımış ve yanıltıcı sonuçlara sebep olmuşlar olsa da uygulama marketlerinde aldığınız yorum ve puanlar marketin sıralama algoritması için çok önemli, sizin için de bunları takip etmek önemli olacaktır.
  • Açılma Oranı: Bir uygulamayı indirdikten sonra onunla ilk etkileşiminizi hatırlayın. Login problemi, yavaş çalışma, arayüzde bir problem uygulamanın itibarinin ilk temasta sıfırlanmasına ve bir daha açılmamasına sebep olabiliyor. İstatistikler bütün uygulamaların yüzde 25 ‘inin sadece 1 defa açıldığını söylüyor. Uygulamanızın kaç defa açıldığını kontrol edip gerekli önlemleri almaya çalışın.
  • Harcanan Zaman: Kullanıcıların uygulamanız üzerinde ne kadar zaman geçirdiğini takip etmek önemli ancak bu veriyi başka uygulamalar ile karşılaştırmak için kullanmayın. Uygulamanın  kategorisi ya da sağladığı fonksiyon/ faydaya bağlı olarak farklı uygulamaların farklı değerleri olacaktır. Ancak kullanıcılarınızı tanımak için kendi uygulamanız içinde hangi bölümde daha çok vakit geçirdiklerini takip etmeniz önemli olacaktır. Kullanıcı bağlılığı faaliyetlerine kullanabileceğiniz bir değer elde edeceksiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *