Mobilist ‘in Ardından …

mobilist logo21 Nisan 2013 Pazar günü  Emir ile birlikte Bahçeşehir Üniversitesi’nde Mobilist: Mobil Uygulama Geliştirme Konferansını düzenledik. Sırasıyla Engin POLAT, Daron YÖNDEM, Sarp ERDAĞ, Taylan PİNCE, Emrah AYANOĞLU, Murat AYDIN, Murat YENER, Cumhur ONAT, Altan YILMAZ gibi değerli isimler sahne aldı ve kendi uzmanlık alanlarında izleyenleri bilgilendirdi. 

Daha önce aldığımız kayıtlardan etkinliğe yoğun ilgi olacağını tahmin ediyorduk, öyle de oldu. Pazar sabahı 09:30 ‘da başlayan ilk oturumda bile salon doluydu. Etkinliğe yüksek bir katılım oldu. Sunumlar sırasında bana en çok keyif veren konuşmacılar ve izleyiciler arasındaki aktif iletişim oldu. Özellikle soru ve cevap kısımlarında Türkiye ‘de uygulama geliştiricilerin paylaşmaya, tartışmaya ne kadar açık olduğunu bir kez daha gözlemlemiş oldum. Zaten dünya da bizi böyle tanıyor.

mobilist izleyiciler

TÜRK GİBİ BAŞLA, ALMAN GİBİ BİTİR

Türk IT dünyasının profesyonelleri tüm dünyada kollektif çalışmak, paylaşma ve yardımlaşma konularındaki uyum ve başarıları ile bilinirler. Mesela bir Hintli’den problem çözmesini istediğinizde onlar daha çok bireysel çalışmayı tercih ederler, aynı şekilde takım arkadaşlarına yardım etmeye de istekli değillerdir. Bunun verimsizliğe sebep olduğu durumlara çok rastlanılır.  Eğer Türk mühendislerini Hintlilerle karşılaştırmamdan rahatsız olduysanız uluslararası şirketlerin gözünde Türkiye ‘nin “low cost country” olduğunu ve bizim gibi ülkelere yatırımlarını bunları düşünerek yaptıklarını unutmayın lütfen. Tabi bu Avrupa, Amerikalı veya Uzakdoğulu meslektaşlarımızdan daha az yetenekli olduğumuz anlamına gelmiyor, gerçekten de öyle değil. Ancak arada teknolojiyi & bilgiyi üretme, organize etme, yayma ve tüketme kültürlerimizin farklılığından kaynaklanan mesafeler oluşmuş. Bunun da zamanla kapanacağına inanıyorum, bu konuda bilinçlenmeye ve emek vermeye başladık bile.

YORUMLAR

Mobilist ile ilgili çok farklı disiplinlerden, farklı bakış açılarından değerli geri bildirimler aldık. Herkes böyle bir etkinliğin tekrarlanması, daha da büyümesi ve  hatta Anadolu ‘ya da açılması gerektiğini konusunda hem fikir. Bir de İstanbul ‘un ve Türkiye ‘de ki ekosistemin cazibesini düşündüğümüzde yurt dışının da dikkatini çekeceğimizi düşünüyoruz. Biz de daha kaliteli ve daha kapsamlı bir organizasyon için çalışmalara başlıyoruz.

TEŞEKKÜRLER

2013-04-21 17.49.41
Emir ve mcd, birbirimize plaketlerimizi verirken 🙂

Öncellikle vakitlerini ayırıp etkinliğimizi değerli kılan konuşmacılarımıza, salonu dolduran izleyicilerimize çok teşekkür ederiz.  İstanbul ‘dan esinlenerek Mobilist ‘in logosunu tasarlayan Fatih Okan‘ a ve görsel kimliğimizi oluşturan yetenekli Unicrow ekibine, etkinliğin her aşamasında bize destek veren, bizimle birlikte çalışan Hipo ekibine çok teşekkür ederiz 🙂

Bu etkinliğin ilk tohumlarını atan genç ve yetenekli developer Emir Karşıyakalı ‘ya ayrıca teşekkür ediyorum. Bu adamı muhakkak takip edin 🙂

Etkinlik fotoğraflarına linkten ulaşabilirsiniz. Bundan sonraki gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı lütfen takip edin.

 Mobilist ‘i takip edin:  facebooktwitter 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *