Modeminizin ışığı yanıyor mu?

Ben mesleğim gereği dünyanın en büyük telekom operatörlerine ve internet servis sağlayıcılarına teknik destek hizmeti veriyorum.  Muhatap olduğum insanlar deneyimli ve eğitimli mühendislerden oluşuyor. Bu insanlar bile bazen akıl almaz hatalar yapıp, tüm şehri ya da ülkeyi etkileyecek servis kesintilerine sebep olabiliyorlar.

Mesela; çıkartıp, takmayı unutukları bir kablodan dolayı ya da olayla hiç alakası olmayan temizlik görevlisi teyzenin süpürgenin fişini takabilmek için cihazların fişini prizden çıkartmasından dolayı Avrupa’da insanlar telefon ve internet kesintisi yaşabiliyorlar …

Eğitimli mühendisler bu hataları yapabiliyorsa, teknolojiye çok uzak ulan son kullanıcı neler yapabilir siz düşünün? Ya da aslında en basit şeyleri bile yapamaması ne kadar da normal !!

Türkiye’de son kullanıcıya hizmet veren servis sağlayıcıları, genellikle internet cihazları ve bilgisayarlar konusunda hiç bilgisi olmayan insanlarla muhatap oluyorlar. Kim bilir, ne kadar komik durumlarla karşı karşıya kalıyorlar.

Hal böyleyken onların “modemin ışığı yanıyor mu?” “kablo takılımı” gibi sorularına kibir ve alayla tepki vermenin bir manası yok diye düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *