Nasıl İyi Çay Demlenir ?

Her demlediğim çaydan aynı keyfi aldığımı söyleyemem. Bu sebeple de merak ediyorum iyi çay nasıl demlenir diye ? Google’da aramalar yaptım çay demlemek ve iyi çay demlemek üzerine. Çeşitli cevaplar buldum. [1][2][3][4]

Özet olarak şu detaylar ön plana çıktı.

– Kullanacağımız her türlü malzeme (çay, su, çaydanlık vs.) kaliteli olacak.

– Çayın barındırılması ve çaydanlığın temizlenmesi ile ilgili kriterler var, yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler var. Mesela;

Çay demliğinin metal olmaması ve deterjanla yıkanmaması gerekir. Demlik; toprak, porselen ya da cam olabilir. Gümüş bir çaydanlık kullanıyorsanız bunun içinin porselen olmasına özen gösterin

Çayı sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutun. Kavanozda saklayın ancak uzun süre bekletmeden taze iken tüketin.

 

Çay, asla bekletilmiş ya da soğuduktan sonra tekrar kaynatılmış su ile demlenmeyecek. Alt suyu kaynar-kaynamaz, çay demlenecek. Su kaynamadan ya da uzun uzun kaynadıktan sonra demlenen çaydan pek hayır gelmeyebilir. Suyumuz mineralce ve oksijence ne kadar zengin olursa, çayımız da o kadar lezzetli olacaktır.

– Demlemeden önce alt suyu hazırlarken çayınızı demliğe koymayın illaki koyacaksanız içine hafif su ekleyin. Dikkat edin yanmasın !


– Kimileri iyi bir teknik, kimileri de hatalı bir teknik olduğunu söylüyor ama alt suyu demliğe çok yüksek mesafeden boşaltmamak da fayda var. Çayı haşlamaktan kaçınmak lazım.

– Demleme süreleri çay türüne göre değişmekte. Ortalama olarak 5 dakika gibi söylense de aşağıdaki gibi detaylar da mevcut. Ayrıca kısık ateşte pişirilmesi tavsiye ediliyor.

Çayın demlenme süresi yabancı çaylarda 5-7 dakika Türk çaylarında 10-15 dakika olmalıdır

Demleme müddeti çayın cinsine ve içenin zevkine göre değişir, aromanın tam elde edilmesi için bu süre Türk çaylarında 20-25 dakikaya kadar çıkartılır, yabancı çaylarda ise 10-15 dakikayı aşmamalıdır.

– Çay / Su için 2 gr çay / 100 ml su deniliyor . Püüff ! Ölçmekle mi uğraşalım ? 😀

– Çayı nasıl bir bardaktan içtiğimizin büyük önemi var. Porselen tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

– Bir de demlendikten sonra çayın ömrü ortalama yarım saat(miş) Sonra çay bayatlar ki, bu midenizi rahatsız eder zaten tadı da zehir gibidir.

– Tadlandırmak için siyah çayın içine “kakula” bitkisi atılabilir. Soyulmuş badem gibi birşeydir. Ben denemedim ama deneyenler beğendiklerini söylerler. Sindirime de faydalıymış.

Afiyet olsun …

Not:

1. Eğer sizler de nasıl iyi çay demlenileceğini biliyorsanız, yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz 🙂
2. İki sene önce bu yazıyı 1B1F’de yayınlamıştım.  Şimdi de  bu kanaldan paylaşmak istedim.

 

One thought on “Nasıl İyi Çay Demlenir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *