Obama Kendi Tweetlerini Atmaya Başladı

Bildiğiniz üzere ABD başkanı Obama ‘nın 2008 ‘de seçim kampanyası sırasında sosyal medyayı ve twitterı kullanış şekli tüm dünyada ve aynı şekilde Türkiye’de siyasetçiler için önemli bir örnek oldu. Tüm dünyada siyasiler akın akın twitter hesabı açmaya ve kullanmaya başladılar. Takip edenler hatırlayacaklar ülkemizde de bu seneki seçim sürecinde  twitter aktif şekilde kullanılmaya çalışıldı.

Başkan Obama seçim sonrasında da verimli bir şekilde sosyal medyayı kullanmaya devam etti. Sosyal medyadan faydalandı ancak bu içeriği giren hiç bir zaman kendisi değildi.

Şimdi Amerika ‘da 2012 seçimleri yaklaşırken, Obama ‘nın ekibi bir açıklama yaptı ve bundan sonra başkanın kendisinin de tweet atacağını söylediler.  Bu twitler “-BO” şeklinde imzalı olacak.

Bu haberden sonra Obama’ nın  ilk tweeti babalar gününde geldi ve kendisi için baba olmanın en zor ama bu zorluğa en çok değen işlerden biri olduğunu söyledi.  Ardından da bütün babaların babalar gününü kutladı.

Her ne kadar bu kendi hesabından attığı ilk tweet olsa da, twitter atmosferine bıraktığı ilk tweet değildi. Sene başında Haiti için başlatılan yardım kampanyasına destek vermek amacıyla  Kızıl Haç ‘ın hesabından bir tweet atmıştı.  O sırada eşi ile birlikte Kızıl Haç operasyon merkezini ziyaret ediyordu.

Obama ‘nın an itibariyle yaklaşık 10M takipçisi var (9,146,695)  Kendi twitlerini atmaya başlayan Obama ‘nın bundan sonra  performansı nasıl olacak, merakla bekliyorum. İlk mesajının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen ikinci tweetini henüz atmamış.  Seçim çalışmaları hızlandıkça kişisel imzalı twitlerinin sayısı artacaktır diye tahmin ediyorum.. Her ne kadar danışmanları ile mutabakata varmadan tweet gireceğine inanmasam da (hatta imzalı tweetleri gerçekten kendisinin atacağı da muallak 🙂 ) Obama ‘nın twitter macerasının onu ve seçim kampanyasını nasıl etkileyeceği merak konusu. İzlemeye devam ediyoruz 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *