Operatörlerin Mobil Data Gelirleri, Ses Gelirlerini Geçiyor

Daha önce birçok yazıda önümüzdeki 5 yıl içinde GSM operatörlerinin mobil data gelirlerinin ses gelirlerini geçeceğinin tahmin edildiğini söylemiştim.[1] Geçtiğimiz 1-2 sene içinde de neredeyse bütün dünyada GSM operatörleri mobil data gelirlerindeki artışı raporlandılar, yatırımcıları ve kamuoyu ile paylaştılar.

GSMA, Barselona’da ki Mobile World Congress ‘in açılış gününde “Mobile Economy 2013” raporunu yayınladı ve bu konu ile ilgili rakamlar ve tahminleri paylaştı. GSMA ‘ya göre  2017 itibariyle tüm dünyada operatörlerin data gelirleri, ses gelirlerini geçmiş olacak. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde ise bunun çok daha çabuk , 2014 sonunda gerçekleşeceği ön görülüyor.

Bu artışın 2 temel sebebi var.

  • Teknolojiye bağlı olarak bağlantı hızlarının artması
  • İnternete bağlanan cihaz sayısındaki artış

Operatörlerin yaptıkları 3G teknoloji yatırımları sayesinde son kullanıcının sahip olduğu bağlantı hızı 2010 ile 2012 yılları arasında ortalama 2 katına çıktı. Bu hızın LTE yatırımlarının tamamlanmasına bağlı olarak 2017 sonuna kadar yaklaşık yedi kat artacağı tahmin ediliyor.

3G ve LTE teknoloji yatırımlarına paralel olarak artan ortalama bağlantı hızları
3G ve LTE teknoloji yatırımlarına paralel olarak artan ortalama bağlantı hızları

Bağlantı hızının artması akıllı telefonlarda sosyal ağların, video içeriğinin, görüntülü görüşmelerin ve oyunların daha fazla tüketilmesini sağladı. LTE ‘nin yaygınlaşmasından sonra önümüzdeki yıllarda HD videoların aktarımının da artacağını düşünürsek, operatörlerin de benzer bir şekilde data satışlarında performans arttıracaklarını tahmin etmek zor olmuyor. 

Video, mobil data kullanımı arttıran en büyük etken
Video, mobil data kullanımı arttıran en büyük etken

İkinci faktör internet kullanan cihaz sayısındaki artış. Tablet ve akıllı telefonların satış rakamlarındaki artışla birlikte, özellikle düşük özellikli ama uygun fiyatlı cihazların yaygınlaşması mobil datanın her an her yerde kullanılan bir meta haline gelmesini sağladı. Milyarlarca cihazın “iştahla” mobil networklerden data çektiğini düşünün 🙂 M2M (IOT nedir?) cihazların artması, etrafımızda hergün kullandığımız diğer cihazların da internete çıkmaya başlaması ile birlikte bu data talebi çok daha fazla olacak.

2017 yılına kadar internete bağlanan mobil cihaz sayısının 5 milyarı aşması bekleniyor
2017 yılına kadar internete bağlanan mobil cihaz sayısının 5 milyarı aşması bekleniyor

Bütün bu anlatılanlar, rakamlar internetin ekonominin, toplumların ve günlük yaşamımızın can damarı olmaya başladığının bir göstergesi. Daha fazla internete bağlanan cihaz, operatörler için de daha fazla gelir anlamına geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *