Peter Economides: Steve Jobs Bir Deha ve Mükemmeliyetçi Bir Adamdı

Teknoloji dünyası geçtiğimiz günlerde Steve Jobs ‘ın ölümü ile sarsıldı. Pankreas kanseri ile boğuşan Apple ‘ın efsanevi CEO ‘su dinlenmek için görevini Tim Cook ‘a devretmişti. Apple ‘ın 4 Ekimdeki iPhone 4S ‘in lansmanının hemen ardından,  5 Ekim’de kamuoyu Steve Jobs ‘ın ölüm haberini aldı. Bu ölümün lansmandan önce gerçekleşmiş olduğu ama kamuoyuna duyrulmadığı da düşünülüyor. Haber tüm dünyada milyarlarca insanın üzülmesine sebep oldu.

Steve Jobs 5 Ekim 2011 ‘de Vefat Etti

Steve Jobs, geçmiş yıllarındaki başarısız yönetiminden sonra kendi kurduğu şirketten kovulmuştu. Hayat hikayesini anlattığı Stanford konuşmasını muhtemelen onlarca defa izlemişsinizdir. Ardından gürültülü şekilde geri dönerek  önce güçlü ve premium MAC bilgisayarları ile sonra da iPod ile başlayan ve devrim niteliğindeki ürün iPhone ile devam eden müthiş bir başarı öyküsünün sahibi oldu.

Tüm dünyayı saran Apple fanatikliğinin insanoğlunun acziyetinden beslenen ve kontrol edemedikleri içgüdülerinin asil olmayan bir şekilde, ticari sebepler için yönlendirilmesinden kaynaklandığı için insanlığın kendisine bir hakaret olduğunu düşünsem de, telekom sektöründe mobil data kullanımın efsanevi boyutlara çıkmasının ve bu oranlarının her geçen  gün üstel bir oranla artmasının en büyük tetikleyicisi muhakkak Steve Jobs ve Apple ürünleri olmuştur.  Kendisi neredeyse var olmayan bir pazarı sıfırdan kurmuş ve operatör/servis sağlayıcı, yazılım geliştirici, donanımcıların gelirlerinin çok çok milyar dolarlara çıkmasını sağlamıştır. Yani iPhone ve diğer Apple ürünleri teknolojinin kullanıcı ile bir bağ kurabilmesini o ya da bu şekilde sağlamış ve birçok sektörün gelir açısından ilerlemesine neden olmuştur. Sıfırdan ve tek başına …

Acaba gerçekten öyle miydi? Bu başarının arkasındaki tek isim Steve Jobs mıydı ya da diğer bir değişle o bir deha ya da tanrı mıydı?

Peter Economides, 7-8 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yapılacak “Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi 2011”in konferans başkanlığını üstlenecek

Bu soruyu Apple ‘a  danışmanlık verdiği sıralarda onunla çalışma fırsatı bulan Peter Economides ‘e sordum. Peter,  Apple, Coca-Cola, Nike, Citibank ve Olimpiyat Oyunları’na marka danışmanlığı yapmış, TBWA ve McCann Erickson gibi ajanslarda ülke başkanlığı ve ajans başkan yardımcılığı görevlerini üstlenmiş önemli bir pazarlama gurusu.  7-8 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yapılacak “Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi 2011”in konferans başkanlığını üstlenecek. Bu etkinlikten önce İstanbul’ daki pazarlama blogcuları ile tanışıp onların bakış açılarını öğrenmek istemiş, MCT Danışmanlık ve Marjinal Porter Novelli ‘nin davetlisi olarak İstanbul’a gelmişti. Tahmin edebileceğiniz gibi o da bir Apple fanatiği. Hatta İstanbul’ da hava alanında avam görünümlü bir adamda kendi macbookundan gördüğünde ne kadar rahatsız olduğunu belirtecek kadar fanatik.

Yukarıda yazdığım soruları yönelttim.  En başta onun gerçekten bir deha olduğunu söyledi. Ayrıca mükemmeliyetçi biri olduğunu ve ürün mükemmel hale gelene kadar hiç bir işlemden ve masraftan kaçınmayarak gereken herşeyi yaptığını söyledi. Çok disiplinli ve birlikte çalışması pek kolay olmayan biriymiş. Kendisinden sonraki zamanları da düşündüğünü, doğru zamanlarda doğru delegasyonları yaptığını, doğru insanları eğittiğini söyledi. Onun vizyonunu takip ettiği sürece Apple ‘ın başarısının süreceğini düşündüğünü söyledi.

Merak edenler için etkinlik fotoğrafları etkinliğin facebook hayran sayfasında mevcut.

 

One thought on “Peter Economides: Steve Jobs Bir Deha ve Mükemmeliyetçi Bir Adamdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *