Powerpoint sunumuna Youtube’dan video eklemek

powerpointŞöyle bir senaryo düşünün. Bir sunum yapacaksınız. Anlatacağınız konunun daha açıklayıcı olabilmesi, görselliğin ve sunuma olan ilginin artması için sunuma bir  video eklemek istiyorsunuz. Bu videoyu bulabilmek için  internetin en büyük ikinci arama motoru youtube ‘da arama yaptınız ve tam size uygun bir tane buldunuz. Lakin internet adresini kaynak gösterek o videoyu sunuma eklemeniz mümkün değil zaten mümkün olsa bile sunumu yapacağınız yerde internet bağlantısı olmayabilir ya da PP cacheden o dosyayı çağırmıyor olabilir. Falan filan …

Peki nasıl yapacağız?

  1. http://www.keepvid.com adresine girin ve URL kısmına istediğiniz videonun adresini yapıştırın. Download tuşuna basın. İşlem tamamlandığında size bir kaç seçenek sunacak. Farklı format ve kalitede, farklı boyutlarda olacak. Size uygun olanı bilgisayarınıza indirin. Artık dosyaya sahipsiniz.
  2. Şimdi bunu ppt ‘de kullanabileceğimiz formata çevirmekte sıra.  Bir çevirici program lazım. Bu linkteki http://www.avs4you.com/AVS-Video-Converter.aspx AVS4YOU indirebilirsiniz ancak bu program lisans satın almadığınız takdirde videolara watermak ekleyecektir. Bunun olmasını istemeyiz. Onun için açık kaynak bir program olan WinFF ‘i kullanıyoruz.  http://winff.org/html_new/downloads.html . Bu programı kullanarak powerpoint için *.wmv formatına çevirebilirsiniz. Bu programın bir hatası var. Dosyayı çevireceğiniz hedef klasörün adı Türkçe karakter içeriyorsa işlemi yapmıyor.
  3. Sonra tek yapacağınız bu *.wmv dosyasını power point slaytına eklemek.  Burada unutmamanız gereken video dosyası ile power point dosyası aynı klasörde olmalı. Aksi takdirde pp videoyu çalıştırmayacaktır.

 

One thought on “Powerpoint sunumuna Youtube’dan video eklemek

  1. Zaman zaman sunum hazırlıyorum. Bugüne kadar hiç viedolu bir sunum hazırlamamıştım ama bu bilgi çok faydalı oldu teşekkür ederim Murat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *