Seagate’den Veri Depolamaya Mobil Çözümler

Veri depolama işi nerelerden nerelere geldi ! Kabin kabin, oda oda depolama aygıtlarının sadece kilobytelar mertebesinde kapasiteye sahip olduğu günlerden, küçücük cihazların terabytelerca veri saklayabildiği günlerdeyiz. Madde bilimi ilerledikçe bu kapasiteler daha da artacak.

Birgün veri iletimi için elektrik ve plastik türevi malzemeleri değil, kriptonlular gibi ışık ve kristal türevi malzemeleri kullanmayı başarabilirsek, ulaşacağımız hız, kapasite ve mobiliteyi hayal bile edemezsiniz.Superman logo shield

Ancak 28 Şubat akşamı Seagate ‘in basın mensuplarına tanıttığı Wireless Plus ve Central ürünlerinin esas farklılığı boyutları ve kapasitesi değil, sağladığı mobilite idi.

Tabletinizden WP 'ya erişebilirsiniz
Tabletinizden WP ‘a erişebilirsiniz

WirelessPlus, tablet PC’ler ve akıllı telefonlardaki kapasite sorununu göz önünde bulundurularak üretilmiş bir ürün. Seagate, akıllı cihazlar ile kablosuz bağlantı ve veri aktarım imkanı sunan cihazlarında yeni bir ürün olan 1 TB’lık Wireless Plus diskini ortaya çıkardı. Böylelikle iOS ve Android işletim sistemine sahip tablet PC, Kindle Fire ve akıllı telefonların depolama kapasitesi 1 TB’a yükseltilebiliyor  10 saatlik pil ömrü ile tablet PC ve akıllı telefonlara wireless ile eşlik eden cihaz, aynı anda içerik akışını da sağlıyor. 8 cihaz ile eş zamanlı bağlantı kurabilen Wireless Plus, Seagate Media uygulaması sayesinde Apple Airplay ya da DLNA üzerinden video, fotoğraf ve her bir dokümanı daha büyük bir ekrana aktarma keyfini sunuyor.

8 farklı cihaz aynı anda Central 'a bağlanabiliyor

Central ise; üreticisi tarafından dünyanın ilk akıllı TV uygulamasına sahip veri depolama cihazı olarak tanımlanıyor. Birçok farklı cihazdan bu cihaza ulaşmanız mümkün. Mesela akıllı TV uygulaması sayesinde, Samsung Smart TV’lerden Central’a bağlanabilirsiniz. Windows, iOS, Android işletim sistemleriyle birlikte çalışabilen, ağ üzerinde yer alan tüm cihazlarla bağlantı kurabilen ev tipi depolama cihazı Seagate Central, tüm bu cihazlardaki içeriğin otomatik olarak yedeğini alıyor. Yedeklenen dosyaları türüne göre ayırabilen cihaz, verilere uzaktan erişim için bulut desteği de sunuyor. Yani bir nevi yerel ağda kendi bulut sunucunuza sahip oluyorsunuz. Ayrıca Seagate Central ile sosyal ağlar üzerindeki fotoğraf ve videolarınızın yedeğini kolayca alabildiğiniz gibi, cihazdaki veriler de tek yine sosyal ağlarda paylaşılabiliyor. Ürün, 2, 3 ve 4 TB kapasite alternatifleri ile satışa sunulacak.

Android telefonumdan Central ‘a bağlanıp video izledim, bu şekilde bir arayüzü ile Central ‘ın depoladığı içeriğe erişim sağlayabiliyorsunuz.

Central Kontrol Arayüzü
Central Kontrol Arayüzü
Central Video Ekranı
Central Video Ekranı
Central üzerindeki videoyu telefonumdan izliyorum
Central üzerindeki videoyu telefonumdan izliyorum

Seagate ‘in bu yeni ürünleri mobilleşme trendinin nasıl her alana yayıldığının bir göstergesi. Tüketici mobilleştikçe ve daha fazla içerik tükettikçe, daha çok veriye her an erişebilme isteği doğuyor, bu da tech vendorların daha mobil cihazlar üretmelerine sebep oluyor.

Bir diğer önemli konu ise içerik. Her vendorun dikkat etmesi gereken konu, teknolojinin hangi alanında olursanız olun sizi rakiplerinizden farklılaştıracak en büyük inovasyon silahınız yazılım ya da sunduğunuz içerik. Gelecek yıllarda hem akıllı telefonlarda hem de diğer ürünlerde yazılım/içerik ile farklılaşma mücadelesinin nasıl kızıştığına hepimiz şahit olacağız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *