Sony Ericsson Xperia Arc Lansmanı ve İzlenimlerim

Etkinlik

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü Zarakol ‘un düzenlediği Sony Ericsson’ un Xperia ARC modelinin  blogger lansmanına katıldım. S.E tayfası için yorucu bir günün akşamıydı çünkü Kanyon ‘un altında kurulan deneyim alanında o gün yapacakları 3. lansman etkinliğiydi.

Etkinlikte ajansın davetlisi blogcuların yanı sıra, Sony Ericsson Türkiye Pazarlama müdürü Didem Usluer Özel, Sony Ericsson Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz Bölgesi Genel Müdürü Yannis Ghikas ve Sony Ericsson EMEA Başkanı Herve Fontaine de vardı.  Didem Hanım ‘ın yanısıra Yunan Müdür de telefonla ilgili heyecanını bizlerle paylaştı. Açıkcası şirketin böyle önemli isimlerinin Türkiye ‘ye o günki lansman serisi için gelmiş olması beni şaşırttı.  Bu adresteki yazıda sabah yapılan basın lansmanındaki detaylara ve kendileri ile yapılmış röportaja erişebilirsiniz.

Daveti ilk aldığımda bir alışveriş merkezinin  alt katında, meydan alanında toplanılacak olmasını biraz yadırgamıştım ama itiraf etmek gerekirse kurulan deneyim alanı daha lüks  ve şık bir mekanda yapılabilecek bir etkinliğe kıyasla daha samimi ve eğlenceli bir ortam oluşmasını sağlamış. Blog yazarları standlarda kurulan ürünleri test etti ve keyifli anlar geçirdi. Aşağıdaki videoda Fundalina ve GFK ‘nın Xperia ARC deneyimine şahit olabilirsiniz 🙂

Didem Hanım, Xperia ARC üzerinde bulunan bir sunumu, telefonun HDMI çıkışından televizyona yansıtarak bizlere ürünü tanıttı. Bir parçasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Gecenin sonunda bir yarışma düzenlendi ve yazarlar deneyim alanında Xperia ARC’lar üzerinde Need For Speed oyunu oynamaya davet edildi. Kazananın ödülü bir adet Xperia ARC telefon olacaktı. Çekişmeli mücadeleyi uzun süre Cihan önde götürmüş olsa da son anda atak yapan Mustafa yarışmayı kazandı ve ödülün sahibi oldu. Kendi yazısında bu heyecanı okumanızı tavsiye ederim 🙂

Xperia Arc Hakkında Düşüncelerim

Genel olarak telefon ile ilgili düşüncelerim olumlu. Bir kere ince, sade bir tasarımı var. Yani fonksiyonel faydasının yanısıra, duygusal ve sembolik fayda da sağlıyor. Şık bir aksesuar olarak da yanınızda taşıyabilirsiniz.

Üzerinde Android  2.3 Gingerbread koşuyor.  Xperia serisinin önceki modellerinde büyük problemlerden bir tanesi üzerlerinde eski sürüm Android koşması ve yeni sürüm güncellemelerinin çok geç çıkmasıydı. Açıkcası ciddi bir mağduriyete sebep oluyordu. Ancak durum değişmiş ve Sony Ericsson androidli telefonlarına ciddi bir yatırım yapmış. Artık Xperia kullanıcıları versiyon problemleri yaşamayacaklar.

Android telefonlarında en çok şikayet ettiğim konu batarya ömrüydü. Xperia ARC ‘da hem gingerbread hem de kullandıkları Bravia Engine sayesinde bu konuda ciddi ilerleme kaydetmişler. Zaten Sony Ericsson telefonlar rakiplerine göre batarya ömrü konusunda nispeten iyi durumda olan cihazlar üretiyor. Didem Hanımla yaptığımız kayıtdışı bir sohbette Xperia ARC bütün özellikleri (synch, 3G, GPS vs) açık vaziyette iken sabah 6’dan gece 12 ‘ye kadar dayandığını söyledi ki bence tatmin edici bir süre. Kullanmadığınız özellikleri kapattığınızda ise şarj sıkıntısı çekmeden telefonunuzu kullanabileceksiniz. Yani iPhone ile ara kapatılmış gibi görünüyor.

 

Cihazın performansı konusunda kısa sürede çok fazla fikir sahibi olamadım ancak test edip görmek isterim. Detaylı teknik incelemeleri bu iki yazıdan okuyabilirsiniz. [1][2]

Cihazın kontratsız satış fiyat 1200-1300 TL civarında düşünülüyor. Yetkililerin verdikleri bilgilere göre Xperia Arc, ilk kez ve sadece Turkcell İletişim Merkezleri’nde ve Turkcell’in anlaşmalı olduğu zincir mağazalarda internet paketiyle birlikte taksitli olarak ayda 67 TL’den başlayan fiyatlarla sunulacak. Yani gayet makul bir fiyatı var.

Bu güzel etkinlik için Sony Ericsson ve Zarakol İletişim’e çok teşekkür ediyorum.

 

 

3 thoughts on “Sony Ericsson Xperia Arc Lansmanı ve İzlenimlerim

 1. Sakın almayın 10 gündür kullanıyorum ekranı çizik içinde kaldı.
  Birde ölü piksel oluştu.

  Telefonu da değiştirmiyorlar üstelik 2 haftası dolmamış cihazın içini açıp ekranı değiştireceklermiş.

  En üstteki çizilmiş kısımlarada birşey yapacaklarını sanmıyorum.

  Malzeme bakımından kılıfında taşımama rağmen ekranında baya baya çizikler oluştu arka kapağında bile çizilmeler var.

  okadar para verdim rezil oldum.
  Diğer modelleri bilmem ama ARC resmen ayıplı bir üründür.

  Alacaklara duyurulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *