Symbian’ ın Makus Talihi ve Düşündürdükleri

Bir zamanlar  akıllı telefonlara çağ atlatan işletim sistemi Symbian OS ‘in dramatik bir hikayesi var. Wikipedia ‘da yazdığı haliyle aktarıyorum.

Symbian OS’in bugünkü tek sahibi ve geliştiricisi Nokia’dır. Nokia Symbian’ın tüm hisselerini 2008’de satın almış ve Symbian Vakfı’nı kurarak işletim sistemini açık kaynak hale getirmiştir. Ancak Android OS çıktıktan sonra vakfa üye firmalar Symbian’ı birer birer terk etmişlerdir. En sonunda vakıfta sadece Nokia ve  Fujitsu kalmıştır. Fujitsu, şirket politikaları gereği Japonya dışına çıkmıyor. En sonunda Nokia Symbian Vakfı’nı kapatmış ve işletim sisteminin açık kaynak kalacağını açıklamıştır ancak 5 Nisan 2011 tarihinde Symbian’ın kaynağını kapatmıştır. Kaynak kodun son açık sürümünün arşivleri gönüllüler tarafından Symbian Dump ve Symbian Incubation Projects gibi Nokia’dan bağımsız sitelerde barındırılmaktadır.


Bilişim sektörü sürekli değişen ve kendini yenileyen bir sektör. Bir zamanların en büyüklerinin değişimi yakalayamadığı durumlarda başlarına neler geldiğini dönem dönem görüyoruz. iPhone ve Android ‘in yükselişi, Symbian ve Blackberry ‘nin sonunu getirdi. Nokia hayatta kalabilmek için çırpınıyor,  Microsoft ise Windows Phone ‘un yeni sürümü ile çok geç kaldığı mobil pastasından kendine pay kapmaya hazırlanıyor.  Facebook ise halka arz sonrası kaybettiği gücünü mobil ile yeniden kazanmak istiyor. Önümüzdeki günlerde ilginç birleşme ve satın almalara şahit olacağız gibi görünüyor

One thought on “Symbian’ ın Makus Talihi ve Düşündürdükleri

  1. Merhaba, Nokia e72, dolayısıyla Symbian kullanıcısıyım. Android, iOs gibi sistemler kendilerini her saniye bir adım öteye götürürken Symbian yıllardır yerinde sayıyor. Bu sistem doğası gereği yok olmaya mahkumdur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *