Teknoloji Devrimi Ne Kadar Uzakta?

Duymuşsunuzdur ya da bizzat yaşıyorsunuz;  Bugün mobil teknolojiler internetin en büyük itici güçlerinden biri olma yolunda.  Dünya üzerinde 1 milyardan fazla insan internete cep telefonu ile bağlanıyor, mobil servislerden faydalanıyor.  Mobil cihazlardan internet erişimi çok yakında PC’yi geçicek.  Her ne kadar mevcut teknoloji ile hayatımızı kolaylaştırdığımızı düşünsek de aslında tam bir teknoloji kaosu içinde yaşıyoruz ve gözardı ettiğimiz sıkıntılar yaşıyoruz.  Kullandığımız cihazların pil ömürlerinden tutun,  hızlı internetin performans ve kapsama problemlerine ya da bu bu cihazların can sıkıcı reklam paratoneri haline dönmesine kadar bir çok problem var.  Mobil teknoloji devriminin ilk evrelerinin sancıları çekiyoruz aslında.

Yakınsama

2015-2020 yıllarında insanların büyük bir çoğunluğunun internete çıktığı arayüz ev veya ofislerindeki bilgisayarlar değil,  ceplerindeki akıllı telefonlar olacak.  Daha ileride ise sürdükleri araba ya da izledikleri televizyon onlara interneti tüm sundukları ile en rahat şekilde kullanmalarına imkan verecek platformlar haline dönüşecek.  Bu geleceği bize yakınlaştıran ya da uzaklaştıran kabaca iki önemli faktör olduğunu düşünüyorum.

Birincisi teknoloji ile arası iyi olmayan Babyboomerlar ve henüz ekonomik özgürlüğü olmayan Z kuşağı.  İkincisi ise aslında altyapıdan sorumlu olan operatör ve vendörlerin buna tam olarak hazır olmamaları.

2. Dünya savaşı sonrası yeni dünyada Babyboomerlar yer yüzüne çıktıkları ilk andan itibaren talebi yönlendiren kuşak oldular.  Onlar evlenince, çocuk sahibi olunca ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler talep patlaması yaşadı. Yaşlanmaya başladıklarında anti-aging ürünleri patlama yaşadı.  Ancak babyboomerların teknoloji ile araları hiçbirzaman iyi olmadı.  Onlar arz-talep dengesinin en birinci değişkeni olmaya devam ettiği sürece,  dünyada internet/yakınsama devrimi yapmak pek mümkün görünmüyor.

 

Diğer yandan  Z kuşağı teknolojinin içinde büyüyor,  her türlü yeniliğe  açık ancak henüz satın alma kararlarını kendileri vermiyorlar ya da en azından satın aldıklarının parasını onlar ödemiyorlar. 10-15 sene sonra iş dünyasına adım atacaklar ve birçok şeyin daha hızlı gelişmesini sağlayacaklar.  Aşağıdaki  görseli aldığım yazıyı okursanız Z kuşağının beklenen etkilerini daha kolay anlayabileceksiniz.

 

Teknoloji devrimini mümkün kılmayan sadece demografik sebepler değil. İkinci ana sebep ise bu teknoloji altyapısını kuracak ve işleticek olan şirketler.  Bakmayın siz teknoloji şirketlerinin fuarlarda yaptıkları şaşalı sunumlara, yayınladıkları bültenlere, makaleler, yaptıkları reklamlara.  Şu anda ne vendorlar ne de operatörler böyle bir devrimin altyapısını kurmaya tam olarak hazır değiller.  Şu anda ne teknik olarak sorunsuz çalışan sistemler mevcut ne de yapılacak yatırımların geri dönüşü sağlayabilecek iş planları var.  Bizi gerçekten rahata kavuşturacak,  filmlerde gördüğümüz geleceği yaşatacak teknolojilerin ticarileşmesi ve son kullanıcıya sunulabilir hale gelebilmesi için yaklaşık 10 seneye ihtiyaç var. Ciddi risklerle birlikte gelicek. Tam olarak olgunlaşması da bir o kadar sürecektir.

Yani teknoloji devrimine şahit olabilmek için bir süre daha beklemek zorundayız.

One thought on “Teknoloji Devrimi Ne Kadar Uzakta?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *