Teknoloji Sektöründe Yakın Geleceğin Trendleri – 1

Yıl 2012 oldu ama hala uçan arabalar ya da uzayda yaşamaya başlayan insanlar yok.  Bunları  geçelim kendi kendini kurutan tshirtler bile henüz ticarileşmedi 🙂 Malzeme biliminin yeterince gelişmemesi ve bu fantaziyi mümkün kılacak temel teknolojilerin henüz emekleme aşamasında olması bunun sebepleri.  Diğer yandan aslında haberleşme ve bilişim teknolojileri sektöründe heyecan verici gelişmeler oluyor.  Yakın geleceğin en büyük olayları mobilite ve bulut teknolojilerinin yayılması olacak.  Devamında nanoteknolojinin gelişmesi, daha düşük güç harcayan komponentlerin üretilebilmesi ile belki de bütün teknolojik fantaziler gerçek olacak.

Bu yazı dizisinde bahsedeceğim trendler önümüzdeki bir kaç yıl için hem sektörün ticari gidişatını belirleyecek hem de gelişim motivasyonunu tetikleyecek.

1. Mobil kullanımı arttıkça güvenlik daha önemli bir husus olmaya başladı. Şu günlerde bile ciddi tehlikelerin, saldırıların ve bireysel hatalardan kaynaklanan veri kayıplarının haberlerini alıyoruz.  Sektörde mobil güvenlik gelişecek,  olgunlaşacak ve birçok mobil güvenlik mekanizması bir cihaz, yazılım ya da firewall servera bağımlı olmayıp, buluta taşınacak, bulutta çalışacak.

2. Şirketlerin sahip olduğu mobil cihaz sayısı arttıkça ve ceşitlendikçe, bunların yönetimi de ciddi bir iş haline gelmeye başladı.  Önümüzdeki yıllarda servis sağlayıcıların çoklu mobil cihaz yönetimine yatırım yapacağı ve hem kurumsal hem de bireysel müşterileri için riskleri azaltacak önlemler alacağı tahmin ediliyor.

3. Mobil güvenlik ile birlikte, RAS (remote access services) de kendini mobile adapte edecek.  VPN çözümlerinin bir parçası olarak kullandığımız bu çözümler, mobil networklere de entegre edilerek mobil güvenliğin önemli bir parçası hailne gelecek.

4. Machine-to-machine (M2M) gelişmeye devam ediyor. Sektörün oyuncuları özellikle dikey çözümlerde güzel işler yapacaklar. Servis sağlayıcılar M2M ‘yi bulut tabanlı uygulamalarla birleştirecekler.  Sektördeki oyuncular çözümlerini sunmaya daha da hazırlar ve bu sene daha fazla çözüm satışı olması bekleniyor. M2M ‘de bir ekosistem oluşumunun başlangıcındayız.  Oluşan ekosistem daha çok para ve daha çok geribildirim getirecek, bu da teknolojinin gelişim hızının artmasını sağlayacak.

5. Bir çok operatör sattıkları akıllı telefon ve tabletlere, kullanıcıların  şirket VoIP ve diğer iletişim araçlarına ulaşım imkanı sağlayan uygulamalar ekleyecekler. Bu sayede iş dünyasında herkes biraz daha heryerde ve herşeye  erişebilir olabilecek. Ofisin olmadığı ama heryerin ofis olduğu bir hayata bir adım daha 🙂

Yazının ikinci bölümünde bulut güvenliği ve mobilite üzerine bir kaç trendden daha bahsedip, servislere olan etkisinden bahsedicez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *