Telekom Sektöründe Artan Kullanıcı Trafiği, Operatör Altyapıları ve Yatırım Problemleri

Telekom teknolojilerinin gelişmesi ve  akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra mobil data kullanımı akıl almaz bir hızla artıyor.  Cep telefonlarında mobil data, eskiden sadece iş amaçlı kullanıyorken,  akıllı telefonlarda yeni platformların ortaya çıkması ve her platformun uygulama sayısını büyük bir hızla arttırması sonucunda artık eğlence amaçlı da kullanılmaya başlandı.  Bu da mobil data kullanım oranlarının hergün exponansiyel bir şekilde artmasını sağlıyor.

Mobil Data Kullanımı Artıyor

Operatörlerin kurumsal ve bireysel müşteri sayısı artmaya devam ettikçe,  altyapıdaki yük de artıyor. Bu yükü kaldırıcak altyapı yatırımları yapılmadığı zaman da abonelerin sadakatini sağlayabilmek mümkün olmuyor. Turnover oranları çok yüksek.

Operatörler, mevcut abonelerini hem elde tutmaya hem de onlardan maksimum faydayı almaya çalışıyorlar.  Diğer yandan da artan talebi karşılayacak altyapıyı kurmak ve yönetmek durumundalar. Bu da hem donanıma hem de bu cihazların yönetimi için insan kaynağına yatırımı gerektiriyor ve açıkcası birçok mobil operatör zararına da olsa yeni teknolojilere yatırım yapıyorlar.  2G için yaptığı yatırımın karşılığını alamadan, 3G ‘nin implementasyonu başlıyor. 3G yayına girer girmez LTE ‘nin testleri başlıyor, yatırım planları yapılıyor.

Türkiye ‘de operatörlerin abone başına gelirleri 18-19 Lira civarında. Bu rakamın yükselebilmesi ya da korunabilmesi için bütün operatörler katma değerli servisleri bir çıkış olarak görüyor bu sebeple de data altyapısına yatırımları çok önemli. Ancak henüz istenen seviyede geri dönüşler alınamıyor.

Ülkemizde bazı telekom operatörlerinin ortakları / yatırımcıları kâr etmeyen ya da kârlılığı düşen organizasyonlarından çıkış yapma planları yapıyorlar.  Önümüzdeki günlerde süpriz haberler alabiliriz.

Core network yatırımlarından sonra,  operatörlerin kullanıcıya hizmet ulaştırma sürecinde en önemli aşamalarından bir tanesi de sinyalin havaya verilip cep telefonlarına ulaşmasını sağlayan baz istasyonları. Radyo/anten gibi cihazların ilk yatırım maliyetlerinden de öte, barındırılıp,  saklanacakları fiziksel alanları bulmak ciddi bir problem. Kira masrafları belirli bir vadede kurulum maliyetlerin bile çok üzerinde, hatta dürüst olmak gerekirse belediyeler operatörleri yolunacak kaz olarak görüyorlar.  Her teknoloji gelişiminde ise yeni gelecek teknolojiye fiziksel olarak “büyük” yer açmak ya da o cluster’a hakim yakın bir yer kiralamak zorunda kalıyorlar.

Tüm dünyada operatörler LTE yatırım sürecinde iken bu problemlere çözüm olacak yenilikçi çözümler, operatörler için cam simidi olacak. Önümüzdeki haftalarda bu ve benzeri problemlere çözüm olabilecek yeni bir teknolojiyi sizlere anlatıcam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *