Touchatag nedir ?

Önceki ismiyle Tikitag, şu anki Touchatag MWS (Mobile Wallet Service) ve ACS (Application Correlation Server)’den oluşan bir platformdur. Alcatel-Lucent Bell Labs ile birlikte geliştirilmektedir. Touchatag uygulaması RFID, NFC ve 3G geniş bant internet gibi teknolojileri kullanarak Alcatel-Lucent, Mobil Cüzdan Servisi ile fiziksel cüzdanların yerine mobillerini getirmeyi hedefliyor. Yazılımlar EJB, Widget gibi Java teknolojileriyle geliştirilirken, yazılım testleri yine Java teknolojisi ve Selenium Testing Tool kullanılarak gerçekleştiriliyor.

MWS, operatör ve kurumlara esnek ödeme, kupon, sadakat puanları, hediye çekleri, özel indirimler gibi ‘Kullanıma hazır’ servisler sunuyor. Servisler, mobil cüzdan ve platform tarafından etkinleştirilen birçok mobil ödeme uygulaması gibi genel uygulama sağlayıcıları ile mobil ödeme framework’ünden oluşmuştur. Kullanıcılar SMS, USSD, temassız, web veya mobil uygulama gibi çeşitli ara yüzleri kullanarak ürün satın alıp, sadakat puanları kazanabilirler.

Platformun Sağladığı Mobil Ödeme Uygulamaları

Anında Ödeme: Temassız kart, cep telefonlarına uygulanan temassız etiketler veya NFC (Yakın Saha İletişimi) özelliğine sahip cep telefonları ile satış noktasında tek dokunuşla ödeme sağlıyor.

Kişiden Kişiye Para Transferi: Para transferi web, mobil uygulama, SMS veya USSD kullanılarak yapılabilir. Fakat kişilerin aynı ülkede ve aynı operatöre bağlı olması gerekmektedir.

Uzaktan Biletleme: Uzaktan biletleme, kişiden kişiye transferin özel bir durumudur. Burada para transferi yapılan taraf yine aynı operatörde hesabı bulunan bir ticari kurumdur. Para transferi web, mobil uygulama, SMS veya USSD kullanılarak yapılabilir.

Alcatel-Lucent Mobil Cüzdan Servisinin Avantajları

MWS ile gerçek veya sanal para (kupon, sadakat puanları, vb.) ve ödeme uygulamaları için mobil cüzdan aracılığıyla müşteri başına düşen kâr artar ve operatör değiştirme oranı azalır. Operatör müşterisi bir ürün, bilet aldığında veya bir kuponu paraya çevirdiğinde operatör bu işlemlerden belli oranda ücret alır. Kullanıma hazır servis (SaaS) modeliyle piyasaya hızlı bir girişi ve operatörün ön araştırma yapmasına gerek kalmadan markalaşmış cüzdanıyla işe başlamasını sağlar. Mobil cüzdan arayüzü ve ödeme uygulamaları düşük modelli telefonlardan yüksek modelli akıllı telefonlara kadar her cep telefonunda kullanılabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *