Türk Telekom Süpercan, Eğlence ve Yeni Servisler

Biliyorsunuz Türk Telekom grubu Marvel Comics ile bir anlaşma imzalamış ve Marvel karakterlerinin grubun ürünlerinde kullanması yönünde bir işbirliğine başlamışlardı.  Bu  kapsamda Türk Telekom grup şirketlerinden Sobee, Marvel’in Spider-Man, Iron Man, Hulk gibi süper kahramanlarını kullanarak oyun ve animasyon geliştirme ve yayınlama hakkına sahip oluyordu.

Anlaşma kapsamında, Marvel tarafından geliştirilen süper kahraman karakterleri, Türkiye için uyarlanabilecek ve Türkçeye tercüme edilebilecekler. Anlaşma dahilinde Marvel’e ait kısa metrajlı animasyon filmleri, İnternet ve GSM telefonları üzerinden ulaşılabilecek TV dizileri ve oyunlar gibi ürünler var.  Aynı zamanda Türk Telekom, Marvel ürünlerinin satılabileceği online veya offline mağazalar açabilecek.

İşbirliği çerçevesinde Sobee, Marvel’in çocuklara yönelik İnternet sitesini Türkçeye çevirecek ve Marvel’in en popüler kahramanlarını kullanarak animasyon geliştirme ve yayınlama hakkına sahip olacak. Buna ek olarak, Sobee Marvel karakterlerini kullanarak yeni flaş oyunlar geliştirebilecek.

Sobee’ nin Marvel karakterlerini kullanarak geliştirdiği  projelerden en yenisi Süper Can oyunu.  ( Süper Murat Can ‘dan esinlenmiş olabilirler 🙂 ) Oyunda Türk Telekom ‘un tabiriyle Türkiye’nin ilk süper kahramanı Süpercan (Evet kesinlikle Süper Murat Can ‘dan esinlenmişler 🙂 )   arkadaşları Örümcek Adam, Hulk, Wolverine ve Iron Man ile  istilaya uğrayan Dünya gezegenini uzaylılardan kurtarıyorlar. Oyunda kötü uzaylılar ağaçları keserek, çevreye tehlikeli atıklar yayarak dünyayı felakete sürüklemeye çalışıyorlar. Oyun çocukların aileleri ile birlikte oynayabileceği şekilde tasarlanmış ve hem eğlendirici, hem de öğretici olmayı hedefliyor.

Sitenin lansmanı 9  Mayıs ‘da yapıldı ve yetkililerin söylediklerine göre takip eden  2 haftada 1 milyondan fazla ziyaretçi görmüş durumda. Türk Telekom yetkilileri bu sayıdan gayet memnun görünüyorlar.

Ben de oyunu oynamak için websitesine girdim. “Oyunu İndir” linkini görünce biraz hayal kırıklığına uğradım. Gayet de tarayıcı tabanlı  oynanabilecek bir oyunu 350+ MB ‘lık bir dosya indirerek oynamak zorunda kalmak açıkcası hoşuma gitmedi.  Herkesin indirmesine açık bir dosyanın kırılarak  trojan saçan bir suç aletine dönüştürülmesi de ihtimaller dahilinde. Yani bu site haricinde başka bir yerden bu oyunu indirip kurmamanızı tavsiye ediyorum. Ev kullanıcıları açısından bakıcak olursak çocuklara yönelik bir uygulama olması ve Türk Telekom ‘un güvenilir imajı yüzünden risk algısının da ciddi anlamda düşük olacağını tahmin ediyorum. Bu yüzden dikkatli olunmalı.

Oyunu kurduktan sonra aktivasyon ekranı ile karşılaştım. Türk Telekom sabit hattımdan arama yapıp kayıt olmamı istiyorlar. Bu aşamayı aştıktan sonra oyunu oynamaya başlayabiliyoruz. Türk Telekom müşterisi olmadığım için bu ekranı geçip oyunu oynamaya başlayamadım. Zaten Türk Telekom müşterisi olmadığım için Tivibu ve Tivibu Ev gibi hizmetlerden de yararlanamıyordum. Şaşırtıcı olmadı.

Markasına duygulara hitap edecek bir kimlik oluşturmaya çalışan Türk Telekom’un bu bağı sadece mevcut müşterileri ile kuruyor olmasını yadırgıyorum. Halbuki pazarlamada eğlence faktörü farklı tercihleri olan farklı tüketici topluluklarını bir araya toplayabileceğiniz yegane unsur.  Ne ciddi gelir elde etmek potansiyeli olan diğer servisleri, ne de satıştan daha çok markasına ciddi değer katacak buna benzer eğlence araçlarını sadece mevcut müşterilerine sunmasını, diğer tüketiciden sakınmasını mantıklı bulmuyorum. Tekel bile olsalar hiç bir şirketin üye sayısını arttırmamak gibi bir hedefi olamaz.

Diğer yandan yapılan lisans anlaşması ve bunun sağladığı imkanların Türk Telekom için önemli olduğunu düşünüyorum. Yan ürün satışlarından hatrı sayılır bir gelire ulaşacaklardır.  Abone başına kazandıkları gelir de artacaktır.

Bugün  dünyada  bütün telekom şirketlerinde bir dönüşüm trendi var. Artık hiç biri sadece telefon hizmet sağlayıcısı olarak kalmıyor, teknoloji  şirketi kimliğine bürünüyorlar.  Müşterilerine yeni yeni, çeşit çeşit servisler sunuyorlar. Türk Telekomun özelleştirildikten sonra yeni yönetimin aldığı yatırım kararları da bu vizyonla atılmış adımlardı.  Son yıllarda artan satış ve karlılık değerlerinde  alınan bu kararların da pay sahibi olduğunu söylemek mümkün.

Tabi şirketler henüz yolun başındalar. Zamanla hem servislerin çeşitliği, kalitesi artacak hem de şirketler arasındaki rekabet …  Yakın bir gelecekte evinizde IP almayan ve  internete çıkmayan cihaz kalmayacak.  Bu teknoloji devriminin bize ne kadar yakın olduğnu anlatan bir yazı yazmıştım daha önce. Merak edenler buradan okuyabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *