Turkcell’ in 3. Çeyrek Sonuçları ve Data Gelirleri

Daha önceki yazılarımızda [1][2] mobil operatörlerin ses hizmetlerinden kazandıkları rakamların doygunluk derecesine ulaştığını ve bu rekabet ortamında da rakamların artık ciddi bir artış göstermeyeceğinin beklendiğini söylemiştik. Bu sebeple de GSM operatörlerin mobil data kullanımı arttırıcı yatırımlar yapmalarının önemli olduğundan bahsetmiştik.

Turkcell geçtiğimiz günlerde 2011 3. çeyrek sonuçlarını açıkldı ve sonuçlar bahsettiğimiz gerçeklerle ilgili güzel bir örnek oldu.  Turkcell birkaç seneden beri bazı stratejiler uygulayarak kullanıcılarının mobil data kullanımı arttırmayı hedefliyordu. Mobil uygulama marketi, 3G modemler ve sayısını arttırdığı mağazalarından satışa sunduğu akıllı telefonlar bunlardan en önemlileri. Diğer yandan da artacak kullanıcı trafiğini karşılayabilmek ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için 3G ve fiber optik altyatırımlarına devam ettiler.

Bunun sonucundan öngörüldüğü gibi hem data kullanımında hem de data gelirlerinde ciddi artışlar oldu. 3. çeyrek sonuçlarına göre şebekedeki mobil internet trafiği geçen yılın üçüncü çeyreğinin 2,5 katına ulaştı. Aynı dönemde Turkcell’in mobil internet gelirleri %72 oranında artarak 207 milyon TL oldu. Kullanım bazında birim fiyatlar bir yılda %32 oranında düşerken abone başı mobil internet kullanımı %67 oranında artış gösterdi. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerindeki artışla Turkcell’in ses dışı gelirleri toplam gelirlerinin %24,3’ü seviyesine ulaştı.

Temmuz’da lanse edilen android işletim sistemli T20 akıllı telefonlar,  Turkcell kendi bayi ağını ve satış gücünü kullanarak  akıllı telefon pazarında liderliğe ulaştı. Bu telefonun 100binden fazla satıldığı söyleniyor. Ayrıca T10 ve T20 birlikte Türkiye’de satılan Android telefonların yüzde 32 ‘sini oluşturdu.  T20 sahibi Turkcell aboneleri cihazı kullandıkları ilk ayda mobil interneti 19 kat fazla kullanmışlar ki akıllı telefonların yayıldıkça mobil data kullanımının ciddi oranlarda artacağını söyleyen önemli bir gösterge bu.

Rapordan Mobil data kullanımı ile ilgili ilginç verileri şöyle sıralayabiliriz

  • Turkcell müşterileri 2011’de toplam 26.5 milyon GB  veri tüketti. Bu rakam, 5.6  milyon DVD’ye  denk geliyor. En çok data kullanan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Bursa, Mersin, Kocaeli, Adana ve Balıkesir oldu
  • Turkcell’lilerin aynı dönemde gönderdiği SMS (kısa mesaj) sayısı 85 milyarı, MMS sayısı ise 121 milyonu buldu. En çok SMS gönderen iller listesinde ilk 3 sırada ise İstanbul, Bursa ve Kocaeli yer aldı.
  • 2011 yılı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların yılıydı. Ülkemizde 2011’de satılan akıllı telefon sayısı 3 milyonu aşarken satılan her 4 cep telefonundan biri akıllı telefon oldu.
  • Mobil internetli cihazların yükselişi, mobil uygulamaların sayısında ve kullanım rakamlarında da büyük artışa yol açtı. 2011 yılı içerisinde Turkcell’in tüm platformları destekleyen, 5 binin üzerinde uygulama barındıran uygulama dükkânı T-Market’ten 40 milyon uygulama indirilirdi.

İlginç bir diğer konu ise mobil ödeme. Kullanıcılar mobil ödeme teknolojilerine henüz çok yabancı olmalarına rağmen Türkiye’de Turkcell’in başlattığı, sisteme dahil üye işyerlerinden kısa mesaj ile kolay ve güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan Mobil Ödeme servisinden geçtiğimiz yıl 5.6 milyon işlem yapıldı.

Bir diğer opsiyon ise NFC ile mobil ödeme. Biliyorsunuz Turkcell ‘in T20 modeli NFC destekli. Yurtdışında NFC desteğiyle satışa sunulan birçok model Turkcell ‘in lokal pazarda partnerleri ile kuracağı anlaşmalardan çekinerek Türkiye ‘ye NFC desteği olmayan modellerle girdiler. Operatörler ve bankalar arasında modeller netleştikçe ve son kullanıcı için geliştirilen uygulamaların sayısı arttıkçe NFC ile yapılacak işlemlerin de artması bekleniyor.

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.  http://www.turkcellmedya.com/2011e-damgayi-mobil-uygulamalar-vurdu-bulten_2272.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *