Twitter ve Diğer Sosyal Ağlara Bağlanması Üzerine

Bu yazıyı okuyacak insanların en az yüzde 85 ‘inin başta twitter olmak üzere bahsedeceğim diğer sosyal ağlardan haberdar olduğunu tahmin ediyorum. Amerika ‘da kurulan ve popülaritesi tüm dünyaya yayınlan Twitter artık ülkemizdede  çok popüler. İlk başta sadece “early adaptor”  sosyal medyacılar tarafından kullanılan bir araç olmasına rağmen, ünlülerin ve siyasilerin girmesi ve haber değeri olan içerik oluşmaya başlamasıyla önce kitlesel mecraya oradan da diğer internet kullanıcılarına yayıldı. Şu anda Alexa sıralamasında Türkiye ‘de en çok kullanılan 3. sosyal ağ konumunda.  http://www.alexa.com/topsites/countries/TR

Twitter kullanılış amacı itibari ile kişilerin / markaların takipçilerine mesaj iletmeleri için kurulmuş bir ortam. Kişiler için ise kendilerini ifade edebilme yeri. Bir önceki  Klasik Medya mı? Sosyal Medya mı? yazımızda Türkiye ‘de sosyal medya kullanıcılarının oluşturduğu içeriğin büyük kısmının nerede bulunduklarını, ne yediklerini, nasıl hissettiklerini anlatmaktan ibaret olduğundan bahsetmiştim. Yani insanlar sürekli özel hayatlarından bahsediyorlar.  Bunun sonucunda da sosyal ağlarda iletişim halinde bulunduğumuz diğer insanları rahatsız etmemiz ya da pişman olacağımız içerikler paylaştığımız durumlara çok sık rastlıyoruz.  Yayınladığımız her içerik aslında insanların bizim hakkımızda fikir sahibi olmasına sebep oluyor. Yani kendi hakkımızdaki yargıların oluşmasını sağlıyor. Ben konunun sosyolojik ya da psikolojik taraflarını incelemeyeceğim sadece olası sıkıntıları önlemek için bazı araçlar ve yöntemler tavsiye edeceğim.

Twitter’ı Friendfeed ‘e bağlamak

Eski popülerliğini yitirmiş olsa da Frienfeed Türkiye ‘de  hala popüler bir sosyal ağ. Facebook tarafından satın alındıktan sonra geliştirilmesi yavaşladı ve durdu. Ekip artık bugların düzeltilmesine de vakit ayırmıyor, hepsi Facebook ‘un daha interaktif ve daha çok etkileşim sağlayacak bir mecra olması için uğraşıyorlar. Twitter ‘ı Friendfeed ‘e bağlayıp maksimum etkileşim sağlamak isteyen kullanıcılar uzun bir süredir twitlerin, feede dönüşmemesi problemi ile karşı karşıyalar. Bunu çözmek için twitter rss ‘ini, friendfeed ‘e custom rss olarak bağlayan oldu ancak çok çirkin bir çözüm olduğu için fazla tercih edilmedi. Benim size tavsiyem – hala uygulamadıysanız “Advanced Tweets” uygulamasını kullanmak. İtalyan bir FF kullanıcısı tarafından geliştirilmiş uygulama hem twitinizi hem de twitin içindeki dominant görseli feed olarak yayınlıyor.

Yıllardan beri Friendfeed kullanıcılarının en rahatsız olduğu konuydu twitterdaki mentionların feede düşmesi. Facebook’a satışın hemen ardından FF takımı bunu engelleyecek bir opsiyon yayınladı.  Eğer Frienfeed ‘de yeniyseniz takipçilerinizi rahatsız edebilecek bu durumdan kaçınmanızı tavsiye ederim. Yapmanız gerek ise  “http://friendfeed.com/kullanıcıadınız/services”  adresindeki twitter seçeneğinde “include replies” kutucuğunu seçilmemiş hale getirmeniz.

Twitter’ı Linkedin’e bağlamak

Linkedin profesyonellerin! bulunduğu ve iş odaklı sosyalleşmenin hedeflendiği bir sosyal ağ. Kendini yenileme sürecinde durum güncellemesi yapabilme ve içerik paylaşabilme imkanı da sağlamaya başlamıştı.  Akabinde twitter’dan da içerik çekebilmeye de başladı. Settings / Manage your Twitter settings bölümünden twitter hesabınızı linkedin ‘e bağlayabilirsiniz. Burada önemli bir uyarı ise  SHARING TWEETS altında “Share only tweets that contain #in (#li also works) in your LinkedIn status.”  seçeneğini seçmeniz. Böylece her twitinizin değil sadece #li ya da #in tagi ile yazılmış twitlerinizin linkedin sayfanızda yayınlanacak ve aktif olarak linkedin kullanan birçok insanı rahatsız etmeyecekten kurtulacaksınız. Bir iş ağında profesyonel durmayacak ve itibarınızı zedeleyecek içerik paylaşmaktan sakınmış olacaksınız.  Zaman zaman aşağıdaki manzaralarla karşılaşabiliyoruz.

Linkedin'de böyle istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz

Twitter ‘ı Facebook’a bağlamak

Twitter ‘ı ana mecra olarak kullanan birçok bireysel kullanıcı facebook ‘u daha az kullanıyor ve aslında facebook ‘da ki etkileşimi pek de umursamıyor.  Ancak klout puanınızı o ya da bu sebepten önemsiyor ve düşmemesini istiyorsanız facebook’tan alacağınız beğeni ve yorumlar da önemli.  Facebookta bulunan resmi twitter uygulaması ile bütün twitter içeriğinizi facebook zaman tünelinize aktarmanız mümkün ancak Facebook’ta kitleniz twitterdan biraz daha farklı (aile, ilkokul arkadaşları, iş arkadaşları) olduğu için bu içeriği filtreleyerek yayınlamak isteyebilirsiniz.  Bunun için “Selective Tweets” uygulamasını tavsiye ediyorum. Bu uygulamayı facebookunuza kurduktan sonra sadece #fb tagi ile attığınız twitlerr  facebook’a taşınacak. Yani hangi twitinizin facebooktan yayınlanıp yayınlanmayacağına siz karar vereceksiniz.

Benim bilmediğim ya da sizin kullandığınız diğer yöntemleri yorum olarak anlatmaktan lütfen çekinmeyin 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *