Üniversitelerden Online Ders Alabileceğiniz (MOOC) Siteler

2010 – 2012 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesinde işletme yüksek lisansı (Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi) yapmıştım. Aldığım dersler, tanıştığım kişiler, yaptığım projeleri düşündüğümde benim açımdan gayet faydalı bir dönem olmuştu. (baya da yorucuydu, bitirme projemi teslim ettiğim gün omzumdan baya bir yük kalktığını hissetmiştim)

MBA gerekli mi değil mi tartışmalarına girmek istemiyorum. Akademik bir derece isteği olmadan, ilgi duyduğu konularda dersler almak isteyenlere bazı sitelerden bahsetmek istiyorum. Bunlar sayesinde dünyanın en ünlü üniversitelerinden veya eğitim kurumlarından kendinize dersler seçebilir ve sizin gibi dünyanın birçok yerinde bu dersi alan başka öğrencilerle birlikte projeler yapabilirsiniz. Üstelik birçok ders de bedava. Başarı ile tamamladığınız ders için kimisinde bir ücret karşılığında, kimisinde de ücretsiz olarak başarı sertifikası alabilirsiniz.

İnternet üzerinden açık, online dersler alabildiğiniz, ders materyallerine erişebildiğiniz ve aynı zamanda forum ve benzeri araçlar sayesinde diğer öğrenciler, hocalar, mentorlar etkileşim halinde olabildiğiniz sitelere MOOC (Massive Open Online Courses) deniliyor.

Kendi disiplininiz ve ilgi alanınıza gören mühendislikten, sosyal bilimlere birçok farklı alanda dersler alarak kendinizi geliştirme ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan insanlarla tecrübe ve emek paydaşlığına gidebilirsiniz. Ben kendim için 2 tam ve 1 ara dönem sürecek bir program hazırladım. Seçtiğim dersler girişimcilik, liderlik, değişim yönetimi, hikaye anlatma, karar verme yeteneği gibi konular üzerine oldu.

Üniversite ve eğitim kurumlarından dersler veren siteler

Bunun haricinde bazı üniversiteler ders materyallerini kendi eğitim sayfalarında tüm dünya ile paylaşıyorlar.

Lisans veya lisansüstü uzaktan eğitim programları satan siteler

Listeleri zaman zaman yeni sitelerle güncellemeye çalışacağım, siz de benzer konsepte kullandığınız siteleri yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

One thought on “Üniversitelerden Online Ders Alabileceğiniz (MOOC) Siteler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *