Vodafone Türkiye Bulut Bilişim Yatırımlarına Devam Ediyor

Daha önce Teknoloji Sektöründe Yakın Geleceğin Trendleri – 2 yazımızda telekom operatörlerinin bulut yatırımlarını arttıracağından bahsetmiştik. Geçtiğimiz sene içinde özellikle Turk Telekom ve Turkcell ‘in bulut servisleri ile ilgili agresif reklamlarını görüyoruz. Bu sefer bir haber de Vodafone Türkiye ‘den geldi. Geçtiğimiz gün VF Türkiye, İstanbul’da 80 milyon TL ‘lik yatırım ile 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezi olma özelliğine sahip Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssünün açılışını yaptı.

Vodafone Türkiye, Türkiye’nin en büyük veri merkezini 80 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçirdi
Vodafone Türkiye, Türkiye’nin en büyük veri merkezini 80 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçirdi

Hangi servisler verilecek?

Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 6. bulut teknolojileri merkezi, müşterilerine Komple İletişim Hizmetleri Stratejisi çerçevesinde, veri stoklamaktan, altyapı destek hizmetlerine, bulut temelli uygulama servislerinden, yönetilebilir güvenlik hizmetlerine kadar her türlü bulut bilişim servislerine ve sanal sunucu/uygulama barındırma hizmetlerine kadar bilişim ve iletişim altyapısı ile ilgili tüm ihtiyaçlarını, en son ve en güvenlikli teknolojiler ile sunmayı hedefliyor.

Merkez Hakkında

Bir ‘mükemmelliyet merkezi’ olarak tasarlanan ve toplam 1400 sistem kabineti kapasiteli merkez9 bin metrekare kapalı tesis alanında brüt 3 bin metrekarelik 4 ana salondan oluşuyor ve bu özelliği ile Türkiye’de ilk kez uygulanan ‘bina içinde bina’ yapısıyla dikkat çekiyor. Veri merkezi ayrıca IT tabanlı servislerinin takip ve operasyon ana merkezi olarak Tuzla ve İzmir veri merkezleri ile yedekli çalışarak iş sürekliliği ve kesintisiz servis sunumu sağlayacak. Yeni merkezle birlikte Vodafone’un Türkiye’de 3 büyük şehirde bulunan veri merkezleri sayısı 6’ya, büyüklüğü ise 12 bin metrekareye ulaşmış olacak

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: ‘Türkiye’nin mobil gelecek vizyonunu şekillendirmek üzere çalışmalarımıza ve yatırım programımıza devam ediyoruz’.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Bugün dünyada giderek daha bağlantılı hale gelen yaşamda mobil teknolojiler ile yaşanan transformasyon toplumun  gelişimine destek olmakta, mobil teknolojilerin kullanımı ülkelerin ekonomik gelişimleri için de artık bir kriter olarak izlenmektedir. Mobil teknolojilerin kullanımındaki her  %10’luk artışın, bir ülkenin kişi başı gayri safi milli hasılasında %1,4 oranında büyüme etkisi olduğu hesaplanmaktadır. Hatta bu kaldıraç etkisinin Türkiye’de daha fazla olabileceği, 1,8 çarpana kadar çıkabileceği tespit edilmiştir.

Vodafone olarak küresel tecrübemizi, Türkiye’ye aktarmaya devam ederek, önümüzdeki dönemde ülkelerin, işletmelerin ve bireylerin kalkınmasında bu kadar önemli ve kritik bir role sahip teknolojiyle  bu kalkınma fırsatından ülkemizin azami surette yararlanmasına katkıda bulunmak istiyoruz.