Xperiaanywhere Etkinliği ve Sony Xperia Z Ultra İzlenimlerim

Birkaç hafta önce Sony Mobile ‘in daveti ile Türkiye ‘den 3 blog yazarı (Kahraman Uğurlu, Sinan Küstür) ve Sony ‘den Ayşenur Vardal ile birlikte Dubai ‘ye gittik. Burada bulunma sebebimiz ortadoğudaki diğer teknoloji blog yazarları ile birlikte Eylül ayında satışa sunulması beklenen Sony Xperia Z ULTRA ile tanışmaktı. Dubai ‘de Atlantis Otel ‘de düzenlenen etkinlikte hem cihaz hakkında bilgilendirme aldık, hem de Palmiye adasında Survivor tarzı yarışmalarla cihazı test ettik.

Xperiaanywhere Etkinliğine hoşgeldiniz
Xperiaanywhere Etkinliğine hoşgeldiniz

Phablet Segmenti ve Sony Mobile

Yapılan araştırmalara göre son birkaç sene içinde tablet satışlarındaki satış ivmesinin akıllı telefonlara kıyasla daha fazla olduğunu duyuyoruz. Yine yapılan araştırmalarda tablet kullanıcılarının mobil uygulama, mobil ticaret ve mobil reklam konularında daha iyi “müşteri” olduğunu, ROI ‘lerin daha yüksek, etkileşimin daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu sonuçlar kaçınılmaz olarak akıllı telefonların da ekran boyutlarının büyümesine ve telefon ile tablet arasında yeni bir segmentin doğmasına sebep oldu. Ekran boyutu 5 ila 7 inç arasında olan bu cihazlara “phablet” diyoruz.

Sony Mobile Xperia Z serisi ile yakaladığı satış performansını bu segmente Xperia Z Ultra ile taşımak istiyor.

Sony Xperia Ultra Z Özellikleri

  • Teknik Özellikler
Perfomance
Snapdragon 800 (2.2 GHz x 4, Krait technology)
2GB RAM
16GB eMMC Slot for microSD™ up to 64GB (TBC)
3000mAh battery embedded
Battery STAMINA mode
Display
6.4” TRILUMINOS Display with X-Reality for mobile
1080 x 1920 full HD resolution
342ppi OptiContrast™ panel Sensor on lens
Audio
HD Voice
xLOUD experience
Clear Audio+
Camera and video
8MP camera with Exmor RS™
Fast Capture
HDR for both photo & video
Superior Auto 2MP front camera with Exmor R™
Connectivity
NFC
Wi-Fi
Miracast™ MHL
  • Kullanım

Öncellikle 2.2 Ghz işlemci ve 2GB RAM ‘e sahip olan bu cihaz, performans olarak gayet başarılı. Test ettiğim cihazda yaklaşık 50 tane uygulama yüklüydü ve ekran geçişlerinde, genel olarak cihazın çalışmasında herhangi bir problem yaşamadım. Ayrıca oyun performansını da test ettiğimizde gayet iyi sonuçlar aldık.

Xperia Z Ultra elimde
Xperia Z Ultra elimde

Ultra Z bir içerik tüketim canavarı olarak konumlandırılmış. Telefonla birlikte gelen uygulamalar ve dikkat çekici görüntü kalitesi ile birlikte her formatta içeriği keyifle tüketebileceğiniz bir cihaz olarak tasarlanmış. Telif hakları sebebiyle hala Türkiye ‘ye açık olmasa bile Sony Entertainment Network dahilindeki içerik ile birleşince gayet keyif alınacak bir telefon haline dönüşüyor. Cihaz 6.4” ‘lik TRILUMINOS™ X-Reality teknolojisine sahip ekran barındırıyor. Full HD 1080p destekliyor. Canlı renklere sahip. Böyle bir ekranda izleyeceğiniz filmlerden keyif alabilirsiniz.

Büyük ekranında yazı okumak çok rahat. Ayrıca içeriğinizi kullanırken telefon görüşmelerinizi daha rahat yapabilmeniz için Sony, telefon ile birlikte SBH 52 adındaki bir Bluetooth kulaklığı da piyasaya sürecek. Böylelikle Xperia Z Ultra’yı çantasında ya da cebinde tutan kullanıcılar rahatlıkla telefon görüşmesi yapabilecek. Ayrıca kulaklığın sahip olduğu OLED ekran sayesinde kullanıcılar yine Xperia Z Ultra’yı ceplerinden veya çantalarından çıkarmadan arama kayıtlarını inceleyebilecek ve mesajları görüntüleyebilecekler.

Bir diğer özelliği ise ekrana herhangi bir kalem vb. madde ile çizim yapabilmeniz. Cihazın kalemi algılama ve cevap verme hızı anlık, gerçekten iyi çalışıyor. Test edemedim ancak kağıt üzerine yazdığınız şeyi akıllı telefonunuza bir kopyasını alabilme özelliği de barındırıyor ve el yazınızı tanıyabiliyor.

Tasarım ve Dayanıklılık

Z serisindeki elegant çizgi Z Ultra ‘da da korunuyor. Boyutları 179 x 92 mm ve ayrıca 6.5 mm ile dünyanın en ince akıllı telefonu ünvanına sahip. Cihaz 212 gr. Yani düşündüğünüzde hem bir tablet gibi  kullanışlı hem de bir tabletten çok daha hafif.

Xperia-Z-Ultra-08
179 x 92 x 65 mm boyutları ile en ince akıllı telefon

Xperia Z serisindeki dayanıklılık faktörlerinin hepsi Z Ultra’da da mevcut. Suya dayanıklı, su altında fotoğraf çekebiliyorsunuz (1.5 m derinliğe ve 58 dakikaya kadar) ,darbelere dayanıklı çizilmez, toza kuma girince bir problem yaşanmıyor. Kirlenen telefonu su dökerek tekrar temizleyebiliyorsunuz.

Yarışmalar ve Etkinlik

Ürün müdürü Mansur ‘un deyimiyle telefona meydan okuyabileceğimiz, onu zorlayacağımız yarışmalarda cihazı test ettik. Bu lafı söyledikten sonra elindeki Z Ultra ‘yı duvara fırlattı, telefona birşey olmadı 🙂

Biz cihazı şu 5 yarışmada test ettik.

  • Cihazı raket gibi kullanarak topları kovaların içine attık
  • Dalış merkezinde suya dalarak Z Ultra ile su altındaki yazının fotoğrafını çektik.
  • Çok yüksek bir kaydıraktan atlarken cihaz ile fotoğrafımız çekildi
  • Cihazı kuma sokup video kaydı yaptık.
  • Tenis toplarını ile ayakta duran Z Ultralara atarak yere düşürdük

Ve cihaz bütün bu testlerden başarı ile ayrıldı. Günün sonunda herkes mutluydu. Akşam yemeğinde de günün en iyi performansını sergileyen grup Xperia Tablet Z ile ödüllendirildi.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *