Mobil Reklamlar İçin Fayda Analitiği Neden Önemli ?

Yoğun emek verip geliştirdiğiniz, gururla yayınladığınız uygulamanız bir anda sansasyonel bir işe dönüşmüyor. İşinizin kalabalıklar tarafından fark edilebilmesi ya da yaşam süresinin uzayabilmesi için çeşitli mecralarda reklam harcaması yapmak durumundasınız ve her mecranın ürününüze karşı farklı dönüşleri olacak. Bütçenizi harcadığınız mobil reklam ağları, sosyal ağlar ya da televizyon reklamları gibi farklı kanallarda geri dönüş ve verimlilik birçok faktöre bağlı;

Mesela;

  • Uygulamanın pazar ihtiyacına ne kadar cevap verdiği ve genel olarak kalitesi, yani ürünün kendisi
  • Bu reklam kanalları için ürettiğiniz ve orada ilettiğiniz mesajın doğruluğu
  • Bu kanallardaki takipçilerinin / kullanıcıların davranış şekilleri

Continue reading

Mobil Bankacılık Uygulamalarını Neden Kullanıyoruz ?

Mobil uygulamaların en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de bankacılık sektörü. Mobil yazılım şirketlerinin de sanırım hem en zorlandıkları, hem de en çok sevdikleri müşterileri bankalar. Güvenlik faktörünün ne kadar üst seviyede olduğunu düşünürsek hem stresli hem de bol kazançlı bir iş mobil bankacılık uygulamaları.

Türkiye ‘de Mobil Bankacılık

Mobil bankacılık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ‘de de son 3-4 yılda hızlı bir büyüme gösterdi. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan Mart – Haziran 2014 dönemine ait İnternet ve Mobil Bankacılık istatistiki verileri bankacılık müşterilerinin internet ve mobil bankacılığı giderek daha çok tercih ettiğini gözler önüne serdi. Buna göre, internet bankacılığı kullanan aktif müşteri sayısı son 1 yılda 1 milyon 776 bin artış gösterdi. Nisan-Haziran 2014 döneminde ise yaklaşık 12 milyon 134 bin bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yaptı. (Haber)

Bu rakamları Avrupa ile karşılaştırdığımızda baya iyi bir yerde olduğumuzu söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye; mobil bankacılık uygulamalarını en çok kullananan ülkeler sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında İspanya ve Hollanda ‘nın önünde  1. sırada.

mobile banking in europe

 

Continue reading

Mobil Uygulama Analitiğine Giriş

Mobilde “analitik” uygulamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez.  Analitik uygulamaları uygulamanızı indiren ve kullanan kişileri takip ederek onlar hakkında bazı metrikleri raporlamanızı sağlıyor. Böylece uygulamanızın hangi özellikleri kullanılıyor ya da hangi tarafları dönüşüm sağlıyor anlamanız kolaylaşıyor, bu sayede uygulamanızın pazarlama planına da bu verilere göre yön verebiliyorsunuz. Projenin başarıya ulaşması, iyileştirilmesi ya da belki de yatırıma devam edip etmeme kararının alınması gibi konularda “ölümcül” bir öneme sahip.

Continue reading