Yeni Ford Focus: Teknolojik, Sportif, Demokratik – 1

Geçtiğimiz hafta Ford ‘un davetlisi olarak Şile ‘de Lavanda Oteldeydik. Ford bizlere Yeni Focus ‘u tanıttı ve güzel bir parkurda deneme sürüşü yapma imkanı sundu. Araçla ilgili izlenimlerimi 2 yazı halinde sizlerle paylaşacağım. İlk yazıda araç ile ilgili özellikler ve etkinlik, ikinci yazıda ise deneme sürüşlerinden videolar  olacak.

Aracı 3 kelime ile tanımlamak istiyorum.  “Teknolojik, Sportif ve Demokratik”

Teknolojik

Benim test ettiğim Yeni Focus 1.6 L 125 beygir dizel motor sahibi bir araçtı. Titanium yani en yüksek konfigürasyona sahipti.  Otomatik ön ve arka camlar, klima, ABS, yakıt ekonomisi sağlayan aktif ön ızgara,hız kontrol sistemi ve hız sınırlayıcı, otomatik kararan arka camlar, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, Bluetooth ve Türkçe sesli kontrol sistemi, anahtarsız çalıştırma, otomatik klima, ESP, dinamik tork kontrolü, yokuş kalkış desteği, perde hava yastıkları, aktif şehiriçi güvenlik sistemi bu araçta mevcuttu.

Araçta sınıfındaki rakiplerinde olmayan bir çok özellik var.

Şöyle ki;

  • “Dinamik tork kontrolü” ile keskin virajlarda daha iyi yol tutuşu sağlıyor.
  • “Otomatik park sistemi” ile kendi kendine park da edebiliyor.
  • Yoğun trafikte dikkati dağılan sürücüleri de düşünüyor ve olası arkadan çarpma anlarında sürücünün yerine fren yapabilen “Aktif şehiriçi güvenlik sistemi” teknolojisiyle kazalara karşı da yüksek güvenlik sağlıyor.
  • “Kör nokta uyarı sistemi” ile yan şeritte başka araç olup olmadığı görüyor.
  • “Şerit takip sistemi” ile şeridinden ayrılanları uyarıyor, hatta şeritte kalmalarını sağlıyor ve “Trafik işaretleri okuma sistemi” sayesinde yol kenarındaki trafik levhalarının gözden kaçmasını engelliyor.

Test sürüşü esnasında Türkçe sesli kontrol sistemini test ettik. Direksiyon simidi üzerinde bulunan bir tuş ile sizi dinleyip, sesinizi analiz edecek sistemi aktif hale getiriyorsunuz ve önceden tanımlanmış komutları söyleyerek klima, radyo ve harici sistemler gibi özellikleri çalıştırabiliyorsunuz. Mesela klimanızı sadece konuşarak 20 dereceye ayarlayabilir, frekansı söyleyerek istediğiniz radyoyu açabilir ya da bluetooh üzerinden cep telefonunuza bağlanarak müzik dinleyebilirsiniz.

Acemi kullanıcılar bile bu arabayı istop ettiremez 🙂 Debriyaj mekanızması biraz farklı, kendini motora göre ayarlıyor sanırım, verdiği tepki farklı oluyor. Muhafazakar bir otomobil kullanıcısı olarak ilk başta bunu da biraz yadırgadığım doğrudur. Sanki arabayı kaldıran siz değilsiniz, araba da kendi iradesine sahip gibi 🙂

Sportif

Aracın dış tasarımı Yeni Fiesta’dan alışkın olduğunuz stil. Aslında Focusların eski kasalarını çok beğenmiyordum ancak yeni tasarımı ile birlikte neredeyse mükemmel olmuş.  Çok sportif ve agresif bir araç olarak görünüyor. Tek problemi arka camın çok küçük olması. Şehir içi kullanımda problem olabilir.

fordfocus

İç tasarımı ve özellikle konsolu çok iyi. Araca ilk oturduğunuzda ciddi bir konfor hissediyorsunuz. Sürücü koltuğu duruş bozukluğuna sebep olmuyor. Gayet rahat oturuyorsunuz. Vites kolu çok yumuşak, vitesler arasında seri geçişler yapabiliyorsunuz. Ancak geri vites için aynı şeyleri söyleyemem, nedense geri vitese almakta problemler yaşadım.

Aracın direksiyonu hidrolik değil elektrikli. Çok yumuşak. Benim gibi sert direksiyona alışmış birisi için ilk başta biraz ürkütücü olabiliyor. Reflekslerinizle hareket ederken direksiyona her zaman alışkın olduğunuz gücü uyguladığınızda, beklediğinizden daha hızlı döndüğünü görüyorsunuz. Ancak aracın yol tutuşu gayet iyi olması sebebiyle problem yaşamıyorsunuz. Bir süre sonra daha seri araç kullanımına alışıyorsunuz.

Demokratik

Deneme sürüşü öncesi yapılan sunumda özellikle bu konuya değinilmişti. Araç, kendi segmentinde birçok aracın sahip olmadığı ve daha çok premium markalarda görmeye alıştığımız özelliklere sahip. Aracı demokratik yapan ise bu güzel aracın gayet makul bir fiyata sahip olması. Benim kullandığım Titanium (en üst)  model 1.6L 125 beygir dizel Focus ‘un satış fiyati 47.420 TL lira. İlave 2000 lira ile ise en başta listelediğim özelliklere de sahip olabiliyorunuz.

Genel olarak araç gerçekten çok başarılı. Dönüş yolunda da aracı ben kullanmak istedim ancak benden hızlı davrananlar oldu, hevesim kursağımda kaldı 🙂  Ford ‘a bu güzel etkinlik için çok teşekkür ediyorum.

Bol bol fotoğraf ve videonun olduğu ve aracın onu farklı kılan özelliklerini yakından görebileceğiniz ikinci yazıyı ise 1-2 gün içinde yayınlayacağım.

One thought on “Yeni Ford Focus: Teknolojik, Sportif, Demokratik – 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *